Türkiye onu konuşuyor! Telefonda duyduklarına inanamamıştı...

Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli üniversite adayı Fulya Akkaya'nın, sonuçlar açıklanmadan önce ÖSYM Başkanı Ömer Demir tarafından aranarak tebrik edilmesi üzerine, kendisine şaka yapıldığını zannettiği, aynı numarayı arayıp şaka olmadığını anlayınca büyük sevinç yaşadığı öğrenildi.

Son Dakika 14.07.2017, 11:55
386
Türkiye onu konuşuyor! Telefonda duyduklarına inanamamıştı...

LYS sonuçlarına göre TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinde  Türkiye birincisi olan görme engelli Fulya Akkaya, Türkiye birinciliğini,  sonuçlar açıklanmadan iki saat önce kendisini arayan ÖSYM Başkanı Ömer Demir'den  duydu. Akkaya ve ailesi, önce kendilerine şaka yapıldığını zannetti ama gerçeği  öğrendiklerinde büyük mutluluk yaşadı.

Fulya Akkaya'nın bir fabrikada ustabaşı olan babası Osman Akkaya, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, sonuçların açıklanacağı gün, eşi ve kızıyla  birlikte bilgisayarın başında heyecanla beklediklerini söyledi.

Sonuçlar açıklanmadan 2 saat önce telefonun çaldığını ifade eden baba  Akkaya, şunları kaydetti:

"Arayan ÖSYM Başkanımız Ömer Demirdi. Sonuçlar açıklanmadan, kızımızın  birinci olduğunu ve aldığı puanları ondan öğrendik. Ben telefon çalınca ilk başta  'şimdi telefonun zamanı mı, ben sonuç bekliyorum' diyerek kızdım ama açmak  zorunda kaldım. Telefondaki kişi 'ÖSYM sekreterliği' deyince bir an tereddüt  yaşadım. Sonra telefonu kızıma verdim, kızım konuştu kapattım."

Akkaya, telefonu kapattıktan sonra kendilerine şaka yapıldığını  düşündüklerini vurgulayarak, "ÖSYM Başkanı aradıktan sonra 'acaba biri bize şaka  mı yaptı?' diye düşündük. 'ÖSYM böyle bişey yapmaz' diye biliyorduk. Tekrar aynı  numarayı aradım. 'Evet, ÖSYM. Gerçekten doğru, Fulya birinci' dediler. Şaka  olmadığını öğrenince çok sevindik." diye konuştu.

Meram Anadolu Lisesi öğrencisi kızı Fulya'nın ilk aşama olan YGS'de  Türkiye 14'üncüsü olduğunu anlatan Akkaya, şaşkınlıklarının LYS sonucunu öğrenme  şeklinden kaynaklandığını ifade etti.

Kızının başarısından gurur duyduğunu dile getiren Akkaya, nezaketi  dolayısıyla ÖSYM Başkanı Demir'e teşekkür etti.

Emeklerinin karşılığını almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden  üniversite adayı Fulya Akkaya ise birincilik değil ancak derece beklediğini  söyledi.

Sonuçlar açıklanmadan önce gelen telefonun önce şaka olduğunu  düşündüklerini anlatan Akkaya, "Sonra tekrar aynı numarayı arayıp gerçek olduğunu  öğrenince sevindim ama ailem benden çok sevindi. İlk sınavda derecem vardı. Bunda  da iyi bir sonuç bekliyordum ancak birincilik beklemiyordum. O nedenle, ÖSYM  başkanımızın telefonunu, ilk etapta şaka zannettik. Nezaketinden dolayı kendisine  teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. eğitim hayatında dersleri hep birer eğlence aracı olarak gördüğünü  aktaran Akkaya, ilkokula başlamadan önce oynadığı çocuk oyunlarında dahi  matematikle ilgilendiğini bildirdi.

Akkaya, kendisine çalışma programı hiçbir zaman yapmadığını,  hazırlanan çalışma çizelgelerini istemediğini dile getirerek, "Hiç bana göre  değil. Canım ne isterse ona çalıştım." dedi.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesini ya da Boğaziçi Üniversitesi  İşletme Bölümünü tercih etmeyi planladığını ileten Akkaya, hedefinin uzun vadede  ise bir şirketin CEO'su (üst yönetici) pozisyonuna gelmek olduğunu söyledi.

"Başarılarla dolu bir serüveni var"

Anne Berlin Akkaya da Fulya'nın doğumundan itibaren kendilerini her  konuda çok mutlu eden bir evlat olduğunu anlattı.

Fulya Akkaya'nın annesi olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Akkaya,  şunları kaydetti:

"Fulya'nın başarılarla dolu bir serüveni var. Her şeyi öğrenmeye  çalışan bir çocuktu. Kendi kendine bir şeyleri keşfetmeye çalışan, hayatını  kolaylaştırmak için bir sürü şeyi keşfedip hayatına katan bir çocuk. Kendi  hayatını kendi kolaylaştırdı. Fulya, okula başlamadan önce okumayı ve yazmayı  öğrendi. Çarpma ve bölme, toplama ve çıkarma işlemlerini de kendi kendine  öğrenmişti. Bize doğal geliyordu, normalmiş gibi geliyordu ama normal olmadığını  şimdi anlıyoruz. Başarılı doğdu, doğuştan hep bir farklılığı vardı ama belki biz  keşfedememiştik."

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)