Türkiye'nin en büyük akaryakıt kaçakçılığı operasyonu!

Tekirdağ ve İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda, Türkiye'de bir defada en fazla miktarda ele geçirilen kaçak akaryakıt olarak kayıtlara geçen, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon euro olan, bir milyon 525 bin 915 litre biyodizel akaryakıt ele geçirildi.

Genel 31.10.2019, 10:29
184
Türkiye'nin en büyük akaryakıt kaçakçılığı operasyonu!

İstanbul polisi, yaptığı rekor operasyonlara bir yenisini daha ekledi. Topladığı atık yağlara Tekirdağ'da kurduğu kaçak fabrikada kimyasal maddeler ekleyerek akaryakıt imal edip Avrupa’ya ihraç eden bir şebekeye düzenlediği operasyonda 10 milyon Euro değerinde bin 500 ton kaçak Biyodizel yakıt ele geçirdi. 11 üyesi yakalanıp gözaltına alınan şebekenin Malkara'da kurduğu depoda depoladığı kaçak akaryakıtı gemiyle Avrupa'ya ihraç ederken baskın yediği öğrenildi.

İLGİNÇ BİLGİLERE ULAŞILDI
Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürüttüğü çalışmalarda, Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ve Silivri de lokanta ve restoranlardan topladığı bitkisel atık yağları işleyerek “biyodizel” yakıt üreten bir şebeke belirledi. Tekirdağ'da kurduğu kaçak fabrikada kayıt dışı üretim yaptığı belirlenen şebekenin piyasaya sürdüğü yakıtla bir çok aracın arızalandığı da tespit edildi. Aynı zamanda devleti milyonlarca lira vergi zararına uğratan şebekenin çökertilmesi için 4 ay  teknik ve fiziki takip çalışması yapan ekipler şebekeye dair ilginç bilgilere ulaştı.

40 EKİPLE BASKIN DÜZENLENDİ
Şebekenin, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından verilmişi bir işletme lisansı bulunmayan Tekirdağ Süleymanpaşa’daki bir fabrikada topladığı bitkisel atık, dizel araçlarda kullanılan yakıta dönüştürmek için içerisine alkol ve kostik ekleyerek Biyodizel yağa çevirdiği tespit edildi. Çevrilen yağları yine Tekirdağ, Malkara’da bir tesiste depoladığı belirlenen  şebekenin, geçtiğimiz ay Tekirdağ Limanı’ndan tanker gemi ile İspanya’ya sevkiyat yapacağı ve sevkiyatta ürettiği ürünü Gümrük beyannamesinde farklı ürün olarak gösterdiği tespit edildi. Tespitlerin ardından harekete geçen İstanbul Kaçakçılık polisi, Tekirdağ KOM polisinin desteğiyle 19 Eylül 2019’da düzenlediği ortak operasyonda  fabrika-liman arasındaki tanker TIR’lara ve üretim tesisine 40 ekiple baskın düzenledi. Bir buçuk milyon litre ( bin 300 ton) kaçak Biyodizel yakıtın ele geçirildiği baskında kaçakçılıkta kullanılan araçlara ve tesislere el konuldu.

Yorumlar (0)