Türkiye gözünü kırpmadan izliyor! Saldırı an meselesi...

Musul'un 9 Temmuz'da kanlı terör örgütü IŞİD'den geri alınmasıyla, kentin batısındaki Telafer için geri sayım başladı. Irak ordu birlikleri birkaç koldan teröristlere saldıracak, Şii milisler Haşdi Şabi Telafer operasyonunda yer almayacak.

Son Dakika 20.07.2017, 13:32 20.07.2017, 13:35
1143
Türkiye gözünü kırpmadan izliyor! Saldırı an meselesi...

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in Musul'da yenilgiye uğratılmasıyla, bir sonraki hedef 63 kilometre batıdaki Telafer oldu. Dört yılı aşkın süredir IŞİD'in işgali altında olan Türkmen kentine çok kısa sürede operasyon başlayacak.

Anadolu Ajansı'na konuşan Telafer Kaymakamı Abdulal Abbas, "Operasyonunun hazırlıkları tamamlandı. Operasyon birkaç koldan ve kısa süre içerisinde başlayacak" dedi. Telafer'deki IŞİD militanlarının çoğu yabancı. Abbas'ın verdiği bilgiye göre, Çeçen ve birçok Avrupa ülkesinden gelen yaklaşık 1000 terörist şu anda kentte.

İran'ın desteklediği Şii milisler Haşdi Şabi Musul operasyonunda yer almış ve Telafer'in kıyısına kadar gelmişti. Kaymakam Abbas, Haşdi Şabi'nin operasyona katılmayacağını açıkladı. Musul operasyonunda yer alan Peşmergeler de Telafer'de olmayacak.

Birleşmiş Milletler raporları, söz konusu milis grubun Iraklı Sünnilere işkence yaptığını ve yargısız infazlara başvurduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin de dikkatle izlediği bölgede, ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyon da Haşdi Şabi'nin Telafer operasyonunda yer almasını istemiyor. Ankara, daha önce Telafer'de muhtemel bir Haşdi Şabi katliamına izin vermeyeceğini birçok kez ilan etti.

Musul'da dokuz ay boyunca direnen terör örgütünün, benzer taktiklere Telafer'de de başvurması bekleniyor. İlçedeki tüm ev ve binalara bombalı tuzakların yerleştirildiği Abbas, Telafer'deki tüm ev ve binalara bombalı tuzaklar  yerleştirildiğini belirtti.

Reuters: IŞİD gerilla savaşına hazırlanıyor!

Reuters haber ajansı, birkaç ay önce bazı terör komutanları ve militanlarının Musul dışına çıkarak Hamrin Dağları'na kaçtığını bildiriyor. İstihbarat yetkililerine dayandırılan habere göre, dağda gizlenen katil sürüsü gerilla savaşına hazırlanıyor.

Irak ordu birlikleri teyakkuz halinde ve ajansa konuşan istihbaratçılara göre Musul çevresini yine çetin günler bekliyor.

Köy kurtarıldı

Elindeki en büyük kent Musul'u kaybettikten sonra şehrin güneyindeki İmam Garbi köyüne saldıran IŞİD teröristleri, yenilgiye uğradı. Botlarla Dicle Nehri'ni geçerek geçen hafta köyün büyük bir kısmını ele geçiren 30 kadar terörist, ordunun operasyonuyla öldürüldü ve İmam Garbi kurtarıldı.

Bölgede benzer saldırılar halihazırda yine bekleniyor.

Katil sürüsü hapishanede

Yakalanan IŞİD teröristleri ise, Musul dışındaki hapishanelerde tutuluyor. Associated Press (AP) haber ajansının ilk kez fotoğrafladığı IŞİD'li mahkumlar, küçük odalarda üst üste tutuluyor. 

Kaynak.Milliyet

Yorumlar (0)