Terör saldırılarının ardından Hükümetten flaş karar!

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen hain saldırı sonrası bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, alarm durumunun bir üst düzeye çıkarıldığını söyledi.

Son Dakika 18.08.2016, 15:29
3188
Terör saldırılarının ardından Hükümetten flaş karar!

Başbakan Binali Yıldırım, beraberindeki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Elazığ’a geldi.
Başbakanlığa ait "ATA" uçağı ile kente gelen Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırı yüzünden 3 polisin şehit olduğu, 14’ü ağır, 170 kişinin yaralandığı İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Patlama bölgesinde incelemelerde bulunan Başbakan Yıldırım, ardından yetkililerden bilgi aldı.3 şehit, 217 yaralı
Başbakan Yıldırım, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yıldırım, bu sabah 09.00 civarında yapılan saldırı sonucu ilk anda 3 polisin şehit olduğunu belirterek, “Toplam 217 yaralımız hastanelere intikal ettirildi. Son durum yaralılardan 72’si taburcu oldu, ayakta tedavileri tamamlandı. 145 tanesinin de 5 hastanede tedavileri devam ediyor. Yaralıların 85’i polis, 60’ı sivil. Yaralılar içerisinde nispeten durumu ağır olanların sayısı 20. Bunların içinde 2 polisin yarası ağır. Toplam 14 yaralının diğerlerine göre durumu biraz daha ağır” dedi.

“Terör örgütleri işbirliği içinde”
Bitlis’in Hizan ilçesinde devriye görevi yapan askeri araca el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenlendiğini de anlatan Yıldırım, “4 askerimiz şehit, 5 yaralımız var. Yaralılar tedavi altına alındı. Gördüğünüz gibi terör örgütleri adeta omuz omuza işbirliği içerisindeler. 15 Temmuz’da yaşanan başarımız darbe teşebbüsünden sonra FETÖ artık iddiasını yitirmiş ve görevi bölücü terör örgütüne devretmiştir. Baştan beri söylediğimiz bir şey var, bunların başında onları yöneten akıl aynı. İhtiyaca göre veriyor. Virüs tükenince diğerine görevi aktarıyor” diye konuştu.

“Bu yola baş koyduk”
Elazığ’dan millete seslendiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
“Bu yola baş koyduk. Hiçbir terör örgütü Türkiye ile bilek güreşine giremeyecek. Bu milleti asla ve asla hiçbir terör örgütü teslim alamayacak. Bunların çılgınlaşmasının arkasında operasyonlar konusundaki askerimizin polisimizin jandarmamızın artan bir kararlılıkla takibi vardır. Bu ve buna benzer olayları yine bekleyebiliriz. Ama bu bizi asla terörle mücadele milletin huzurunu, sükunun sağlamada bir an bile yıldırmaz, yolumuzdan geri koyamaz. Milletimizin duygularını anlıyoruz. Hepimizin canı yanıyor. Hepimiz bağrımızda büyük acılar yaşıyoruz. Şehit ve yaralılarımız var ama bir gerçek daha var. Bu da Türkiye’nin geleceği ve aydınlık yarınlarıdır. Bu konuda gerek içten gerek dıştan her kim hangi şekilde gelirse gelsin Allah’ın izniyle 79 milyon vatan evladının 15 Temmuz’da gösterdiği o asil duruş bundan sonra da bölücü terör örgütünü bu ülke topraklarında yok edinceye kadar devam edecektir. Bu konuda hiç ama hiçbir gevşeme olmayacak. İşin sonu nereye varırsa varsın. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diye yolumuza devam edeceğiz. Çünkü bu hain örgütler Türkiye’nin geleceğini karartmaya çalışıyorlar. Bunların akıl hocaları var. Bunların yerli ve milli bir tarafları yok. Bölgedeki insanların en büyük sorunu bölücü terör örgütü. Dolayısıyla bu örgütü bölge insanımızla aramızdan çıkaracağız ve el ele, omuz omuza Türkiye’nin gelecek yolculuğunda birlikte hareket edeceğiz. 15 Temmuz’da bir kez daha gördük ki hiçbir güç bu asil milleti yenemez. O gece hepimiz beraber olduk. Her siyasi görüşten ve farklı düşünceden insanımız bayrakları ile akın akın meydanlara koştu. Bugün de buradayız. CHP’den AK Parti’den her görüşten vatandaşımızla beraberiz, biriz, dayanışma içindeyiz. Konu vatan olunca, memleket olunca gerisi teferruattır.”

“PKK emir komutayı kaybetmiş durumda”
Başbakan Yıldırım, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, saldırının terör örgütü PKK ve uzantıları tarafından gerçekleştirildiği yönünde hiçbir tereddüdün olmadığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Terör örgütü artık emir komutayı kaybetmiş durumda. İçeride bulunanlar nerede imkan bulurlarsa oraya intihar saldırıları yapıyorlar. Alarm durumunu bir üst düzeye daha çıkarmış bulunmaktayız. Valimiz ve bütün sağlık ekiplerimiz 10 dakika içerisinde buraya geldi. 20 dakika içerisinde bütün yaralılar buradan alındı ve hastanelere yetiştirildi. Burada da çok titiz ve anında müdahalenin kayıpların azaltılmasına çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum.” İHA

Yorumlar (0)