Tek tipte yeni gelişme

Milli Savunma Bakanlığı halen daha tek tip askerlik üzerine çalışmalarına devam ederekn asker harçlıklarında artış yaşanacağı haberi kulislerde konuşulmaya başlandı.

Genel 26.01.2019, 08:39
159

Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni askerlik sistemi ile alakalı bir süredir yaptığı çalışmalar devam ediyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre, askerlik süresine ilişkin farklı seçenekler üzerinde duruluyor. Askerlik süresinin 6, 9 ve 12 ay mı olacağı konusunda ayrıntılı çalışmalar yürütülüyor. Yine çalışmalar çerçevesinde ise erlerin harçlıklarının da 300 liradan 600 liraya kadar çıkarılması konusu yer alıyor. Erlerin askerlikleri başladıktan sonra SGK’lı yapılması da gündemde yer alıyor. Askerde olan gençlerin ailelerine destekte bulunulması da değerlendirmeler arasında buluyor.

O ŞARTTA KALDIRILABİLİR

Yılda yaklaşık 400 bin genç vatani görevini yerine getirmek için askere alınırken her yıl askerlik çağına gelen yaklaşık 700 bin kişiden geriye kalan 300 binin yığılmanın önüne geçmek için bedelli askerliğe yönlendirilmesi beklenmekte. Kulislere göre, meslek lisesi mezunları için de farklı modeller üzerinde çalışmalar devam ediyor. Kısa dönem askerlik için 4 yıllık bir yüksek öğretim programına kaydolma şartının da bu kapsamda kaldırılması söz konusu.

Yorumlar (0)