Son dakika: FETÖ’cü suikast timi için karar verildi

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında sona gelindi. Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıkladı. Mahkeme başkanı 30 sayfalık kararı okudu. Eski Yarbay Hüseyin Yılmaz beraat etti. 34 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Son Dakika 04.10.2017, 15:27
146
Son dakika: FETÖ’cü suikast timi için karar verildi

'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın duruşması başladı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle  Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen duruşmaya, sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

SANIKLAR SON SÖZLERİNİ SÖYLEDİ

Şehit polis Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat ile annesi Güzel Eker ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, sanıklar son sözlerini söyledi. Duruşma sanıkların ve avukatların salonda olup olmadığının tespiti ile başladı. Duruşmaya Tezcan Kızıleelma, Ünsal Coşkun ve Hüseyin Yılmaz Ankara'daki duruma nedeniyle SEGBİS sistemi ile katıldı.

MAHKEME BAŞKANI: DURUŞMANIN SONUNA GELİNDİ SON SÖZÜNÜZÜ SÖYLEYİN

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşmanın sonuna gelindiğini ve sanıkların tek tek son sözlerini söylemelerini istedi. Suikast timi lideri eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmez'e son sözünü soran Mahkeme Başkanı sanık Sönmezateş, "Son sözü söylemeyi reddediyorum" dedi.

"DAVA NORMAL SEYRİNDE SÜRMÜŞTÜR, BÖYLE TAMAMLANMIŞTIR"

Sanıkların heyete yönelik suçlamalarına yönelik Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Dava normal seyrinde sürmüştür, böyle tamamlanmıştır. Her hangi bir baskı altında değiliz." dedi.

Başkan Baştoğ, "İçerden her hangi bir sızma olması mümkün değil. Bilgisayarlarımızı bile UYAP'a bağlamadık bilgi sızma olmasın diye." karşılığını verdi.

KARAR AÇIKLANDI... İŞTE CEZALAR!

Muğla 2'nci ağır Ceza Mahkemesinde görülen 43'u tutuklu 46 sanıklı 'Cumhurbaşkanına suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesi' davasında sanıkların son sözlerinin ardından mahkeme heyetinin duruşmaya karar için ara verdi.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıkladı. Mahkeme başkanı 30 sayfalık kararı okudu. Eski Yarbay Hüseyin Yılmaz beraat etti.

34 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

FETÖ elebaşı Gülen ve Burkay Karatepe ile Özcan Karacan'ın dosyası ayrıldı.

Sanıklardan 3 teknisyene müebbet hapis cezası verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın eski yaveri Yazıcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Muğla' da görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın eski yaveri Ali Yazıcı' nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

Muğla' da görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı imamı Paşa lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu diğer suçların yanısıra üç polisin cüzdanını yağmalamaktan üç kez 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yorumlar (0)