Sivilleri vurdu! Çok Sayıda Ölü Var

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, başkent Şam'da muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta bölgesine hava saldırıları düzenlendiğini duyurdu. Saldırılarda en az 28 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre; saldırılar, Rus jetleri tarafından düzenlendi ve 50 sivil hayatını kaybetti.

Son Dakika 13.12.2015, 16:50 13.12.2015, 16:56
649
Sivilleri vurdu! Çok Sayıda Ölü Var

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdülrahman, Doğu Guta'ya bağlı Duma ve yanındaki Sakba kasabasının vurulduğunu, fakat hava saldırılarının Suriye'ye mi yoksa Rusya'ya mı ait uçaklar tarafından düzenlendiğinin net olmadığını söyledi.

Hava saldırıları sonucu birçok kişinin yaralandığını aktaran Abdülrahman, "Duma'da bombaların bir okulun yanına düştüğünü ve okul müdürünün hayatını kaybettiğini" belirtti.

AA: 50 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

AA'nın haberine göre Rus ordusuna ait savaş uçaklarının başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin denetimindeki Duma ilçesine düzenlediği saldırı sonucunda 50 sivilin öldüğü, 200'ünün yaralandığı bildirildi.Duma'daki sivil savunma yetkililerinin verdiği bilgiye göre Rus uçakları Doğu Guta bölgesinde yönetim karşıtlarının kontrolündeki Duma'da sivil yerleşim yerlerine 25 hava saldırısı gerçekleştirdi. Olayda 50 sivil yaşamını yitirdi, 200'ü yaralandı. Rus uçaklarının sabahtan bu yana Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki ilçe ve beldelere saldırdığına değinen kaynaklar, Zemelka, Cobar, Hamuriye ve Arbin'in de söz konusu yerler arasında bulunduğunu kaydetti.


Kapalı havalarda rejim uçaklarının muhalif bölgelere saldırmadığını aktaran kaynaklar, bugün havanın açık olmasına rağmen uçakların Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldelere 100 hava saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Düzenlenen hava saldırısında çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığını ve hasar gördüğünü ifade eden yetkililer, ''Rusların hava saldırılarında yaralananlar bölgedeki sahra hastanelerine kaldırılarak, tedavi altına alındı. Doğu Guta bölgesindeki sahra hastaneleri yaralılarla doldu. Ekiplerimiz Duma ilçesinde saldırı bölgesinde enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor'' bilgisini paylaştı.

Bu arada Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Yusuf el-Bustani, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldelere yapılan Rus bombardımanını doğrulayarak, saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu söyledi.

''Duma'daki saldırılarda sadece 50 kişi öldü'' diyen Bustani, ''Diğer bölgelerle ilgili sahra hastanelerinden ölü sayısıyla ilgili henüz bilgi almadık. Duma'daki saldırılarda çok sayıda durumu ağır olan yaralı var. Bölgede ölü sayısının artmasından endişe ediliyor'' ifadelerini kullandı.REJİM UÇAKLARI YAĞMURLU HAVADA KALKMIYOR

Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere Rusların savaş uçaklarıyla, rejim güçlerinin de karadan füze ve havan toplarıyla saldırdığını" belirten Bustani, ''Rejim uçakları normalde yağmurlu ve sisli havalarda kalkmıyor. Bugün hava bulutlu ve Doğu Guta'ya yönelik yoğun bir hava saldırısı var. Bu saldırılar Rus uçaklarınca yapılıyor'' diye konuştu.

Yorumlar (0)