Sigara zammı sonrası vatandaş çareyi orada buldu

Sigaraya gelen zammın ardından Alo 171 hattına gelen aramalar arttı. Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde siharaya gelen zamların henüz güncellenmediğini gören vatandaşlar  da, 'Bakanlık dahi zamlara yetişemedi' yorumu yaptı.

Genel 08.08.2019, 16:12
837
Sigara zammı sonrası vatandaş çareyi orada buldu

2010 yılında kurulan Alo 171'in, bugüne kadar sigarayı bırakmak isteyen 30 milyona yakın kişi tarafından arandığı öğrenildi. Hattı arayan vatandaşlar sigara bırakma konusunda teşvik edilirken, en yakın sigara bırakma polikliniklerine yönlendiriliyor. Vatandaşlar tarafından yapılan eleştirilerin başında ise ilaçların ücretsiz olmaması ve yaşanan yoğunluk oluyor. Alo 171 sigarayı bırakma hattı tarafından aranan vatandaşlar ilk etapta telesekretere bağlanıyor ve kendilerine "Sigara bağımlılığından kurtulmanın en önemli basamağı karar vermektir, karar verdiğiniz için tebrikler" deniliyor. Sonrasında arayan kişiyi operatöre bağlatan hat, dakikalarca beklememize rağmen cevap vermiyor.

Ücretli alınıyor

Sözcü'nün haberine göre bazı bağımlılara ilaçlar yazılırken, bu ilaçlar dönem dönem ücretli bazen de ücretsiz olabiliyor. Yazılan ilaçları almak için eczaneye giden vatandaşlar, eğer ilaç illerinde tükenmiş ise ücretli olarak almak zorunda kalıyor.

İlacın ikamesi ucuz

Konu ile ilgili görüştüğümüz bir eczacı, sigara bırakmak için kendilerine çok sayıda başvuru olduğunu belirterek, sigarayı bırakmak için Sağlık Bakanlığının tavsiye ettiği ve 387 TL'den satılan ilacın ellerinde olmadığını aktardı. İlacın ikamesi olarak içerisinde aynı bileşenlerin olduğu başka bir ilacı öneren eczacı bu ilacın da satış fiyatının 267 TL olduğunu belirtti. İlacın ikamesinin kendisinden 120 TL daha uygun fiyata satıldığı gözlendi.

Yorumlar (0)