Sigara Mental Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde sigaranın zararlı olduğu herkes tarafından biliniyor fakat sigaraya bağımlı olan kişiler sigarayı bırakmak konusunda her zaman başarılı olamıyorlar.

Genel 09.02.2021, 12:00
111
Sigara Mental Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Aynı zamanda sigaranın mental sağlığa etkileri de yapılan araştırmalar ile açık bir şekilde ortaya koyuluyor. Yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre; sigaranın içinde 4000 civarı kimyasal madde bulunduğu belirlenmiş durumda. Buna rağmen sigara dünyada görülen önlenebilir ölüm nedenleri arasında zirvede yer alıyor. Peki bu durumda sigara mental sağlığı nasıl etkiliyor?

Sigaranın Mental Sağlığa Etkileri

Sigara bağımlıları arasında yapılan bilimsel araştırmalarda, çarpıcı sonuçları elde ediliyor. Sigara içerisinde bulunan karbonmonoksit, arabaların egzoz dumanında yer alan ile aynı etkileri gösteriyor. Hafif sıvı olan biten, metal roket yakıtı, arsenik ve amonyak gibi insan sağlığına zararlı şeyler sigarada yer alıyor. Doğada zehirli olan 50 farklı maddenin de sigara da yer aldığını bahseden uzmanlar, toplamda 4000 civarı kimyasal maddenin sigarada bulunduğunu ifade ediyorlar.

Bu durumda doğal olarak sigaranın beyin üzerindeki etkileri de görülüyor. Sigara bağımlılarında öğrenme ve hafıza gerilemesi belirgin bir şekilde görülüyor. Uzun süreli sigara kullanan kişiler, randevuları unutabiliyor ve basit günlük aktiviteler sırasında bile aksaklık yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda sigara içen kişiler, sigaranın mental sağlığa zararları yüzünden dikkat eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

Sigara içmeyen fakat pasif içici konumunda yer alan kişilerde de bu tarz sorunlar sıklıkla görülüyor. Sigarayı bıraksanız bile, bu etkiler hemen ortadan kaybolmuyor ve uzun bir süre sizi etkiliyor. Sigarayı bırakmanın birçok etkisi, çok uzun süreler içerisinde azalıyor. Bu durum serebral korteksin sigaranın bırakılmasının ardından eski haline dönüş süreci nedeniyle oluyor. Yaşlandıkça serebral korteks incelmesi olduğu için sigara kullanımı bu durumun daha hızlı bir şekilde olmasını ve deforme sürecinin daha fazla olmasını sağlıyor.

Sigaranın Mental Açıdan Zararları

Birçok açıdan sağlık sorunlarına yol açan sigaranın mental açıdan zararları da bulunuyor. Uzmanlar bu durumun ortadan kalkması ve daha çok zarar görmenin mümkün olmaması için öncelikle olarak sigaranın bırakılmasının gerektiğini ifade ediyorlar.

Yorumlar (0)