Sabrımız sona erdi!

ABD Başkanı Donald Trump, "Kuzey Kore rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi." dedi.

Son Dakika 01.07.2017, 09:36
260
Sabrımız sona erdi!

Trump, ilk kez Beyaz Saray'da ağırladığı Güney Kore Devlet Başkanı  Moon Jae-in ile Oval Ofis'teki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı  düzenledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sarsılmaz ve köklü olduğunu vurgulayan  Trump, Kuzey Kore tehdidine karşı ABD'nin her zaman Güney Kore ile yan yana  olacağını belirtti.

Trump, "Kuzey Kore rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız  oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi. Kuzey Kore olarak bilinen  kötülüğe karşı müttefiklerimizi ve kendi vatandaşlarımızı korumak için  diplomatik, güvenlik ve ekonomik tedbirler noktasında Güney Kore ve Japonya ile  yakın çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

 Trump, "Kuzey Kore'nin vahşi ve pervasız rejiminin tehditiyle beraber  yüzleşiyoruz. Bu rejimin nükleer ve balistik füze programları kararlı bir  karşılık gerektiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Moon ile Kuzey Kore'ye karşı alınabilecek tüm tedbirleri  konuştuklarını dile getiren Trump, ayrıca iki ülke arasındaki ticaret anlaşmasını  da yeniden müzakere ettiklerini söyledi.

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Asya turu kapsamında 17 Nisan'da  Güney Kore ile Kuzey'i birbirinden ayıran Askerden Arındırılmış Bölge'yi (DMZ)  ziyaret etmiş ve Kuzey Kore rejiminin nükleer silahları ve balistik füzeleri  bırakmaya yanaşmadığına işaret ederek, "ABD'nin stratejik sabır dönemi sona  ermiştir." şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)