Saatler yeniden geri mi alınıyor?

Gün ağarmadan okula giden öğrenciler, bu durumdan endişe eden veliler ve karanlıkta işe başlamaktan dolayı motivasyonlarının düştüğünü söyleyen çalışanlar hükümetin kararını yeniden gözden geçirmesi için kampanya başlattı.

Son Dakika 08.12.2016, 10:27
6121
Saatler yeniden geri mi alınıyor?

Resmi Gazete ’de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştı.

Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması ” ibaresi de yürürlükten kaldırılmıştı.

Böylece bu yıl 30 Ekim'de kış saati uygulamasına geçilmedi. Hava saat 08.00 civarında tam olarak aydınlanıyor. Bu durumdan en okula giden çocuklar ve erken işbaşı yapmak zorunda olan çalışanlar şikayetçi.

SAATLER NEDEN GERİ ALINIYORDU?

Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülke yaz saati ve kış saati uygulamasını kullanıyor. Bunun birincil sebebi elektrik tasarrufu sağlamaktı.

TWITTER'DA KAMPANYA BAŞLATILDI

Veliler, çocukların karanlıkta servise binmesinden ya da okula gitmek için toplu taşıma kullanmasından endişeli. Çalışanlar da iş motivasyonlarının düştüğünden yakınıyor.

Hükümet uygulamanın kalmasında kararlı. Vatandaş ise özellikle sosyal medyada saatlerin yeniden 1 saat geri alınması için kampanya yapmaya başladı.

Twitter'da #Saatler1SaatGeriAlınsın etiketi Türkiye gündeminde 1 numaraya oturdu. Konuyla ilgili onbinlerce tweet atıldı.

Kaynak: Mynet

Yorumlar (0)