RTÜK'ten iki kanala ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, KRT ve AKİT TV'ye ceza verdi. KRT, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yayınları nedeniyle, AKİT TV ise Atatürk aleyhine yayınlar nedeniyle ceza aldı. 

Genel 17.04.2019, 17:19
783
RTÜK'ten iki kanala ceza!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in başkanlığında toplanan kurul, iki televizyon kanalına para cezası verdi. KRT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik yayınlar yüzünden ceza alırken, yapılan açıklamada 'yayınlar eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı, iftira niteliğinde ifadeler içeremez' hükmüne aykırı olması nedeniyle KRT’ye idari para cezası ve 2 kez program durdurma cezası müeyyidesi uygulandı' ifadeleri kullanıldı.

RTÜK, AKİT TV’ye ise Gün Başlıyor isimli programda Ulucanlar Cezaevi Müzesinden canlı yayın sırasında muhabirin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini diğer terör örgütü liderleriyle birlikte sayarak, 'Kılıçdaroğlu gibi isimlerin de işte bu darağacında asılmasını, idam edilmesini' ifadeleri nedeniyle 6112 sayılı Yasa'da yer alan 'yayınlar siyasi ve felsefi düşünce ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapılamaz' hükmü nedeniyle para cezası verdi. 

RTÜK, AKİT TV'ye ayrıca Saklanan Tarih programında Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsına yönelik kastı aşan ifadeler sebebiyle de idari para cezası verdi. 
 

Yorumlar (0)