RTÜK televizyon kanallarını uyardı! Tarafsızlık...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bazı haber bültenlerinde tarafsızlık ilkesinin ihlal edildiğini söyleyerek uyarıda bulundu. 

Genel 26.04.2019, 16:20
172
RTÜK televizyon kanallarını uyardı! Tarafsızlık...

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından televizyon kanallarına tarafsızlık çağrısında bulundu. Şahin, yaptığı açıklamada 6112 Sayılı Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'a göre, yayınların tarafsız olması gerektiğini belirterek, 'Yayın hizmetlerinin tarafsız olması, siyasi düşünce nedeniyle ayrımcılık yapmaması, bireyleri aşağılamaması, siyasi partilerle ilgili tek yönlü ve taraf tutar nitelikte olmaması' maddesine vurgu yaptı.

Şahin, konuyla ilgili 'Ne var ki bazı ana haber bültenlerinde bu ilkelerin ihlal edildiği, yorumlarda basın ahlakı ve genel ahlak ilkelerine ters düşen yakışıksız bir üslubun tercih edildiği, abartılı el kol ve parmak hareketleriyle bazı kişiler ve hükümet üyelerinin uyarıldığı görüntülere şahit olduk. Toplumsal temsil açısından mühim rol oynayan, toplumun tamamına örnek olup yol göstermesi gereken kişilerin bu denli sorumsuz davranmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. RTÜK olarak beklentimiz, haberci meslektaşlarımızın olaylara duyarlı ve dikkatli bir dil ve üslupla yaklaşmalarıdır.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)