RTÜK o programlar için harekete geçti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aile içi şiddet ve taciz gibi vakaları sıklıkla işleyen kuşak programlarını incelemeye aldı.

Genel 11.01.2019, 16:34
154

Hafta içi gündüz kuşağında kendine yer bulan kadın programlarıyla cinayet, şiddet, çocuk kaçırma ve ensest ilişki gibi konuların işlendiği programlarda son günlerde yaşanan olaylar, televizyon izleyicisini oldukca rahatsız etti.

Kuşak programları hakkında vatandaşlar son bir ayda RTÜK'e yaklaşık bin şikayet gönderdi.

"Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun" kapsamında kuşak programlarına ilişkin raporlamalarını rutin olarak devam ettiren ve daha önce ilgili yayınlara çeşitli müeyyideler uygulayan RTÜK, bu konuda toplumda beliren hassasiyeti de göz önünde bulundurarak konuyla alakalı ayrı bir çalışmaya başladı.

İZLEYİCİ OLDUKCA RAHATSIZ

RTÜK'ün "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018" verilerine göre de hafta içi kuşak programları, televizyon izleyicisinin en çok şikayetçi olduğu program türleri arasında yer alıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 46,3'ü "sizi en çok rahatsız eden program türü hangisi" şeklindeki soruya "kuşak programları" yanıtını vererek bu programlardaki "genel ahlak ve aile yapısına aykırılık" yüzde 73,4 ile en fazla eleştirilen nokta oldu.

İzleyicilerin yüzde 48,3'ü "çocuk ve gençlere olumsuz örnek oluşturduğu", yüzde 39,4'ü "özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil ettiği", yüzde 35,1'i "milli manevi değerlere aykırılık taşıdığı", yüzde 17,8'i ise "ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğu" sebebiyle bu programlardan rahatsızlık duyduğunu söyledi.

RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetleri de göz önüne alarak 2018'in 9 aylık döneminde kuşak programlarına yönelik 10 müeyyide uygulamıştı.

Yorumlar (0)