Rota virüsü tehlikesi! Bu belirtilerle kendini gösteriyor!

Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, az pişmiş etteki rota virüsü tehlikesine dikkat çekti.

Genel 18.10.2020, 17:58
360
Rota virüsü tehlikesi! Bu belirtilerle kendini gösteriyor!

Ülkemizde en çok tüketilen yiyeceklerin başında döner geliyor. Her bütçeye hitap eden fiyatları olan dönerin altında yatan büyük tehlike herkesi korkuttu. İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan döner yapılırken dikkat edilmesi gereken pişirilme koşullarının altını çizerek, rota virüsü sebebiyle her yıl 200 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtti.

BELİRTİLERİ NELER?

Uzman ismin rota virüsü tehlikesine dikkat çekmesi, belirtilerinin araştırılmasına neden oldu. Her yıl 200 binden fazla çocuğun bu virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini belirten Doğan, 0 - 5 yaş arası çocuklarda ishal ile kendini gösterdiğini belirtti.

VİRÜSLER İNSANA GEÇER

Çiğ etlere doğru ısıl işlemin yapılmadığı durumlarda bakteri ve virüslerin insanlara geçtiğini belirten Doğan, şu açıklamayı yaptı:

"Hayvan içtiği sudan, yediği yemden bu bakteri ve virüsleri alır. Eğer çiğ etlere doğru ısıl işlem yapılmazsa bakteri ve virüsler insana geçer. Özellikle Güney Amerika’da Arjantin, Venezuela ve Brezilya’daki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında genetik olarak rota virüsü bulunmuş. Hastalık yapan virüsler özellikle çocuklarda sağlık sorunlarına neden olur. Yapılan çalışmalarda dünyada her yıl 200 bin çocuk rota virüsünden dolayı hayatını kaybediyor"

ETİN MİNİMUM PİŞME DERECESİ

Dr. Öğretim Üyesi Doğan, etin minimum 70 - 72 derece arasında pişmesi gerektiğinin altını çizerek, "Etin iç sıcaklığının minimum 72 derece olması lazım. Zararlı bakteri ve virüsler bu sıcaklıkta kaybolacaktır. Çiğ ette ‘E.coli’, ‘Salmonella’, ‘Staphylococcus Aureus’ dediğimiz bakteriler var. Bunların hepsi hastalık yapıcı bakterilerdir. Bu bakterilerin tamamen yok edilmesi için etler doğru bir ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Müşteri eti az pişmiş istese bile etin iç sıcaklığı 70 derece olmalıdır" dedi.

15 LİRADAN AŞAĞI ET YENMEZ

15 yıllık döner ustası olan Fahrettin Çakmak, dönerin mutlaka iyi pişmesi gerektiğinin altını çizerek, 15 liradan aşağı fiyatlarda etin yenmeyeceğini belirterek, "Çok pişmiş etin lezzeti olmaz. Et ateşle direk temas etmeyecek, çok ucuz olan döneri yemeyeceksin. Bizde yarım ekmek 15 lira aşağı yukarı fiyatın böyle olması lazım. 15 liradan aşağı da et yenmez çünkü dönerlik etin kilosu 50-60 lirayı buluyor" dedi.

Yorumlar (0)