Restorana silahlı saldırı: 1 Türk diplomat şehit, 2 diplomat ağır yaralı

Irak'ın Erbil kentinde Türk diplomatların olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 Türk diplomat şehit oldu, 2 Türk diplomat ise ağır şekilde yaralandı.

Genel 17.07.2019, 15:17 17.07.2019, 16:47
533
Restorana silahlı saldırı: 1 Türk diplomat şehit, 2 diplomat ağır yaralı

Irak'ın Erbil kenti Deream City bölgesinde bulunan Hokkabaz adlı restoranda öğle saatlerinde meydana gelen olayda, edinilen bilgilere göre kimliği belirsiz kişiler restorana kurşun yağdırdı. Saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanı 1 Türk diplomat şehit oldu, 2 Türk diplomat ise ağır şekilde yaralandı. Silahlı saldırıda sayısı henüz netleşmeyen yaralıların da bulunduğu bildirildi.

Olay yerinde güvenlik koridoru oluşturulurken, güvenlik güçleri gazetecilerin çekim yapmasına izin vermiyor.

1 Türk dilomat şehit düştü

Olayın ardından 3 konsolosluk çalışanının şehit olduğu bildirilmişti. Ancak Anadolu Ajansı, silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanı 1 diplomatın şehit olduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanlığı açıkladı

Erbil'deki hain saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı 1 Türk diplomatın şehit olduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk milletine sabır diliyoruz." denildi.

2 Türk diplomat ağır yaralı

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre restorana giren kişilerin 2 adet uzun namlulu silahla masayı taradığı, saldırganların silahından çıkan kurşunlarla 1 Türk diplomatın şehit olduğu, 2 Türk diplomatın ise ağır şekilde yaralandığı öğrenildi.  

Saldırganların yakalanması için çalışmanın sürdüğü bildirildi.

Konsolos Yardımcısı şehit oldu iddiası

Bölgeyi kontrol eden Barzani'nin yayın organı Rudaw'a göre, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, Karaçay'ın saldırı sırasında olay yerinde olmadığı iddia ediliyor. Saldırıda Konsolos Yardımcısı'nın şehit olduğu belirtiliyor. Irak Devlet Televizyonu da saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolos Yardımcısı'nın şehit olduğunu iddia etti. Bilgi henüz teyit edilmedi.

PKK'nın saldırısı olarak düşünülüyor

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre saldırının PKK'lı teröristler tarafından düzenlendiği ithimali üzerinde duruluyor.

Tüm yollar kapatıldı

Erbil İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nezhet Abdulgani, saldırıyla ilgili emniyet güçlerinin çalışma yapmakta olduğunu, silahlı iki kişinin arandığını söyledi. Güvenlik güçlerinden edinilen bilgilere göre Erbil'e giriş çıkışların kapatıldığı ve saldırganların yakalanması için emniyet güçlerinin teyakkuzda olduğu öğrenildi.

'Gereken cevap verilecektir'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erbil Başkonsolosluğu görevlisinin silahlı saldırıda şehit edilmesiyle ilgili, Twitter hesabından açıklama yaptı. Erdoğan, "Erbil'de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)