Ramazan ayı ne zaman başlıyor? 2021 Ramazan Bayramı tarihi Diyanet tarafından yayımlandı

Ramazan ayının ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İslam alemi tarafından heyecanla beklenen Ramazan ayı bu yıl nisan ayında başlayacak. İşte Ramazan ayının başlayacağı ve biteceği tarih. İşte 2020 Ramazan Bayramı hakkında merak edilen her şey 

Genel 16.03.2021, 12:03
285
Ramazan ayı ne zaman başlıyor? 2021 Ramazan Bayramı tarihi Diyanet tarafından yayımlandı

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? 2021 Ramazan Bayramı tarihi Diyanet tarafından yayımlandı Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tarihi, ibadetlerini idrak edecek olan Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Mübarek üç ayların sonuncusu olan rahmet ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan'da bu yıl da iftar sofraları kurulacak ve paylaşımlar artacak. İslam ailemi için manevi heyecanla beklenen Ramazan ayının tarihi Diyanet 2021 dini günler takviminde açıklandı. Bu yıl Ramazan nisan ayında başlayacak. İşte, milyonların merak ettiği Ramazan ayı ne zaman sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.


Ramazan ayı için vatandaşların araştırmaları devam ediyor. Üç aylara girilmesinin ardından pek çok kişinin belirli aralıklarla tarihini merak ettiği Ramazan ayı, internet üzerinden soruşturulmaya devam ediliyor. Ramazan ayı ile birlikte Ramazan Bayramı tarihi de İslam aleminin gündemindeki bir başka konu oluyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiler çerçevesinde 2021 Ramazan Bayramı hakkında merak edilen bazı bilgiler

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Üç aylara girilmesiyle birlikte Ramazan ayı için de bekleyiş başladı. Ramazan Bayramı tarihi için pek çok kişinin araştırmaları sürüyor. Müslümanların oruç ibadetini idrak ettiği mübarek ramazan ayının başlayacağı tarih, 2021 dini günler takvimi ile Diyanet tarafından açıklandı. Takvime göre, ramazan ayı 13 Nisan'da başlayacak ve ramazanın son günü 12 Mayıs'ta idrak edilecek. Ramazan ayı içerisinde namaz, dua ve ibadetlerle idrak edilecek Kadir Gecesi ise bu sene 8 Mayıs 2021'de gerçekleşecek.

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2021 dini günler takviminde yer alıyor. Buna göre 2021 yılında ramazan ayının başlangıcı 13 Nisan Salı gününe denk gelecek. Oruç ibadetinin son günü ise 12 Mayıs Çarşamba gününe denk gelecek. Akabinde 3 günlük ramazan bayramı başlayacak.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

2021 RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Ramazan Başlangıcı - 13 Nisan Salı

Kadir gecesi - 8 Mayıs Cumartesi

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN??

Ramazan Bayramı Arifesi- 12 Mayıs Çarşamba

Ramazan Bayramı 1. Gün- 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. Gün- 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. Gün- 15 Mayıs Cumartesi

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ 

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

Yorumlar (0)