ÖSYM'den KPSS Açıklaması!

ÖSYM, açıklama yaparak müfredat konusunda sıkıntı olmadığını ve Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan 10 soru sorulduğunu açıkladı.

Son Dakika 07.07.2014, 17:55 07.07.2014, 17:57
389
ÖSYM'den KPSS Açıklaması!

ÖSYM, hafta sonu yapılan KPSS'de müfredat hatası yaptığı ve Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan soru sormadığını yönündeki iddialara yanıt verdi.

ÖSYM iddiaların doğru olmadığını ve Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan 10 soru sorulduğunu açıkladı.

ÖSYM'den yapılan KPSS açıklamasının satırbaşları şöyle:

Bugün bazı basın organlarında 5 Temmuz 2014 Cumartesi sabah oturumunda uygulanan 2014-KPSS Lisans Sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi kısmında kılavuzda belirtilen müfredata uyulmadığı ve Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan az sayıda soru yöneltildiği iddialarına yer verilmiştir.

Öncelikle Merkezimiz Başkanlığı'nca uygulanmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavında sorulacak testlerin kapsamları ve ağırlıkları Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri gereğince Devlet Personel Başkanlığı ile birlikte belirlenmektedir. Müfredat diye bahsedilen "test kapsamları" ile bir test içindeki test konuları ve ağırlıkları, kaynağını doğrudan kanun veya yönetmelikten değil Devlet Personel Başkanlığı ile Merkezimizce yapılan çalışmadan almaktadır. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bir mevzuat hükmüne aykırılıktan bahsetme imkanı bulunmamaktadır.

TESTLERİN AĞIRLIKLARI

Diğer taraftan bahsi geçen Sınavın Genel Kültür kısmının Tarih testleri ağırlığı yaklaşık % 45 olup bunun yaklaşık % 5'i Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletlerinden, yaklaşık %15'inin Osmanlı Devletinden, yaklaşık %20'sinin Atatürk İlke ve İnkılaplarından, yaklaşık %5'inin ise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden sorulması öngörülmüş, bu değerlere tekabül eden Atatürk İlke ve İnkılaplarından 10 soru yöneltilmiştir. Sınav Kılavuzunda da oranların yaklaşık değerler olduğu açıkça belirtilmiş olup her yıl bu soru adedi 10-14 arası oluşmaktadır. Bu sınavda da Atatürk İlkeleri ve İnkılaplarından 10 test sorusu yöneltilmiş olmasının kılavuza aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir. 

Yorumlar (0)