Ölü Deniz'e çılgın proje!

Ürdün hükümeti, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Ölü Deniz’e 800 milyon dolarlık projeyle Kızıl Deniz’den su taşımak için harekete geçti

Son Dakika 08.12.2015, 14:38
2194
Ölü Deniz'e çılgın proje!

Ürdün ve İsrail, gün geçtikte kuruyan Lut Gölü'nü (Ölü Deniz) Kızıl Deniz'e bağlayacak bir projeyi ihaleye açacaklarını açıkladı. 10 yıldan uzun süredir gündemde olan projeyle İsrail ve Ürdün'ün su ihtiyacının karşılanması bekleniyor. Ürdün ve İsrail, şubat ayında bir anlaşma imzalayarak gölün Kızıl Deniz ile birleştirilmesini karar bağlanmıştı.

Uzmanlar, Lut Gölü'nün 2050 yılında dünyanın en tuzlu ve az debili su kaynağı olacağını açıklamıştı. Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı, ihaleye katılacakların gerekli evraklarla 30 Mart 2016'ya kadar başvuru yapması gerektiğini açıkladı. 800 milyon dolara mal olması beklenen proje kapsamında yılda 300 milyon metreküp suyun Lut gölüne taşınması planlanıyor. Bakanlık, deniz suyu tuzdan arıtma tesisi ve bir hidroelektirik santralinin de kurulacağını bildirdi. Suyun ender bulunan bir kaynak olduğu Ürdün'ün yüzde 92'si çölden oluşuyor. Ancak, çevreciler ve bazı uzmanlar projeyi eleştiriyor. Kızıl Deniz ile Lut Gölü'nün birleştirilmesi sonucunda doğal ekosistemin bozulacağını ifade eden çevreler, Lut Gölü'ne Kızıl Deniz'deki pis suyun da taşınacağını savunuyor. Ürdün merkezli EcoPeace kuruluşunun Filistin sorumlusu Nader Khateeb, anlaşmaya Filistin'in dahil edilmemesinin büyük bir sorun olduğunu söyleyerek, projenin nehir kenarında oturan Filistinlilerin hakkını suistimal ettiğini belirtti. 

Yorumlar (0)