banner1589

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Öksürük nasıl gider

Kış aylarının gelmesi ile birlikte hastalanan ve öksürüğe yakalananlar öksürüğe iyi gelen şeyleri araştırmaya başladı. Peki, öksürüğe iyi gelen bitkiler hangileridir?

Genel 19.01.2021, 22:13 19.01.2021, 22:17
118
Öksürük nasıl gider

Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık hissine neden olabilir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

ÖKSÜRÜK ÇEŞİTLERİ ?
Kuru öksürük:
Öksürükte balgam bulunmuyorsa bu kuru öksürük olarak tabir edilir ve boğazda gıcık bir his yaratır. Eğer ateş, mide bulantısı, halsizlik ile birlikte görülmüyorsa genellikle ciddi bir hastalık belirtisi olmasa da kuru öksürük özellikle nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi durumlarda ortaya çıkar. Kuru öksürük uzun süre geçmezse boğazda tahrişe ve akciğerlerde ağrıya yol açabilir. Şiddetli öksürük krizleri özellikle de kuru öksürükler, kişilerde krizlere neden olabilir. Kuru öksürük atakları zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorabileceğinden kimi zaman idrarda kaçırmaya ve göğüs kafesinde ağrılı fıtıklara da yol açabilir.

Balgamlı öksürük: Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna ‘prodüktif öksürük’ denir. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Ne yazık ki; özellikle sigara içen kişiler, öksürüğü ve balgamı sigara içmenin “normal” bir sonucu olarak kabul etmektedir. Oysa hem öksürük hem de balgam pek çok kronik ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklardan belki de en az bilineni bronşektazidir. Bunun için aslında sigara öksürüğü sanılan şikayet “bronşektazi”ye ait olabilir.

Alerjik öksürük: Öksürük vücudun savunma mekanizmasıdır ve solunum yollarının en üstünden en altına kadar herhangi bir noktadan kaynaklanabilir. Öksürüğü kesmek amacıyla ilaç kullanmak ve bu refleksi baskılamak çocuklarda çok tercih edilen bir uygulama değildir. Alerjen duyarlılığının neden olduğu öksürük şikayetlerinin önüne geçebilmek için öncelikle hangi alerjene karşı duyarlılığın olduğu tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli laboratuvar testleri ve alerji deri testleri tanı koyma amacıyla uygulanabilmektedir. Alerjenin tanımlanmasından sonra uygun alerjenden kaçınma yöntemlerinin uygulanması, çevresel alerjen yükünü azaltacaktır. Ayrıca gerekli hallerde çeşitli semptom giderici ve koruyucu ilaçlar ve alerjene özgü immunoterapi (alerji aşı tedavisi) yöntemleri de tedavi basamaklarını oluşturmaktadır.

NE İYİ GELİR ?
Öksürükten kurtulmak, öksürüğe sebep olan hastalıkların saptanarak, tedavi edilmesi ile mümkündür. Öksürüğe neden olan en önemli durumun solunum yolu enfeksiyonları olduğu düşünülürse, bu hastalıklardan korunmak öksürük için de bir önlem olacaktır. Öksürük nasıl geçer, öksürüğe neler iyi gelir soruları için önerilerimiz;Düzenli ve dengeli beslenmek, özellikle kış aylarında yeterli C vitamini almak. Vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüş yapmak. Halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürelerine dikkat etmek ve vücudu dinlendirmek, Öksürüğe karşı su tüketimi önemlidir. Bol miktarda su tüketilmesi öksürüğe iyi gelir. (Kronik bir rahatsızlığınız varsa günlük ne kadar su tüketmeniz gerektiğini doktorunuza danışmalısınız.) Geceleri şiddeti artan öksürüğü azaltmak için ekstra yastıklar kullanabilirsiniz. (Yaşı büyük çocuklar ve yetişkinler için) Yatarken başın yükseltilmesi daha rahat nefes almayı sağlayarak öksürük nöbetlerini azaltabilir.
Odanın havalandırılması, tozsuz bir ortam oluşturulması da önemlidir. Semptomlar geçene kadar dinlenilmeli ve yoğun efora neden olabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır. Sigara dumanına maruz kalmak, nefes almanın zorlaşabildiği gibi öksürüğün neden olduğu semptomları daha da kötüleştirebilir. Bu bağlamda sigaradan uzak durulmalıdır. Bal, öksürüğün şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Yatmadan 30 dakika önce alınan 1-2 çay kaşığı bal öksürüğe iyi gelebilir. (Bal tüketimi 12 aydan küçük çocuklar için uygun değildir.) Öksürüğünüz viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotiklerin bir faydası yoktur. Ayrıca buharlaştırıcılar ve nemlendiriciler öksürüğü daha iyi hale getirmez. Bunun yanında, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 lt su tüketimi olduğu unutulmamalıdır. Doktora danışılmadan öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Veya balgam çıkarması gereken bir öksürükte,  öksürük kesici şuruplar balgam çıkmasına engel olabilir.

Yorumlar (0)