New York'taki saldırının şüphelisi gözaltına alındı!.

New York ve New Jersey’de hafta sonu meydana gelen patlamaları gerçekleştirdiği iddia edilen Ahmed Han Rahami (28), New Jersey eyaletinin Linden kentinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışma sonrasında yaralı olarak ele geçirildi. Hayati tehlikesi olmayan Rahami ambulansla hastaneye kaldırıldı. ABD polisi, kaçak Rahami'nin fotoğrafını dün milyonlarca New York sakininin telefonuna göndermişti.

Son Dakika 20.09.2016, 09:33
111
New York'taki saldırının şüphelisi gözaltına alındı!.

Özellikle New York’un Chelsea semtinde 29 kişinin yaralanmasına neden olan patlama sonrasında olay yerini inceleyen FBI ajanları, patlamayan ikinci bomba düzeneğindeki telefonun Rahami’ye ait olduğunu tespit etti. New Jersey’nin sahil kasabası Seaside Heights’de patlayan bombalarla da bağlantısını tespit eden FBI, Pazartesi sabahı Rahami’nin  yaşadığı eve baskın düzenledi. Ancak, Rahami’yi evde bulamayan polis, aynı bölgedeki Linden semtinde bir bar sahibinin kapısında uyurken bulduğu adamın polisin aradığı rahmani olduğunu tespit ederek, polise haber verdi.Polisin olay yerine geldiğini fark eden Rahami, uyarılara rağmen silahına davranarak ateşle karşılık verdiği belirtildi. Linden belediye başkanı Derek Armstead’ın verdiği bilgiye göre; çatışmada, Rahami’nin silahından çıkan kurşunlar bir polisin eline diğer polisin çelik yeleğine isabet etti.FBI, sabah saatlerinde Rahami için yakalama emri çıkartmış ve fotoğrafını yayınlayarak, silahlı ve çok tehlikeli olduğu yönünde halkı uyarmıştı.
ABD’ye göçmen olarak yerleşen Afgan asıllı bir göçmen ailenin çocuğu olan Rahami, New Jersey eyaletinin Elizabeth kentinde yaşıyordu. Elizabeth, kentinin Elmora Caddesi’nde, yaşayan ailesi evlerinin altında bulunan bir tavuk restoranı işletiyordu.Kendisinin de çalıştığı ailesine ait tavuk restoranından akşamları gelen gürültü nedeniyle komşuları şikayette bulununca, belediye tarafından zorunlu olarak akşamları erken kapatmaları yönünde karar alındığı, Rahami ailesinin de bu karara ‘etnik ayrımcılık’ diye tepki gösterdikleri belirtiliyor.

Rahami’nin babası Elizabeth şehri belediyesini ailesine etnik ayrımcılık ve baskı uyguladığı için dava ettiği, yerel bir polis memuruyla kavga eden Rahami’nin erkek kardeşinin ise  bu olayın ardından Afganistan’a geri döndüğü iddialar arasında yer alıyor.Ancak, güvenlik yetkililerinin yaptığı tüm açıklamalar, Rahami ailesinin uluslararası bir terör bağı olduğu yönünde henüz ellerinde bir ipucu olmadığı yönünde.
New York’ta bugün başlayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama’nın da aralarında olduğu dünya liderlerinin katılacağı Birleşmiş Milletler 71'inci Genel Kurul Zirvesi öncesinde patlayan bombalar şehirdeki güvenliğin olağanüstü artırılmasına yol açmıştı. New York Valisi Andrew Cuomo, şehrin önemli merkezlerine ilave olarak bin kadar daha polis ve askerin yerleştirileceğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)