New York'taki saldırı 'düdüklü tencereyle yapıldı'

ABD'nin en popüler kentinde 29 kişinin yaralandığı bombalı saldırının detayları ortaya çıkıyor. Düdüklü tencereye şarapnel parçası dolduran saldırganlar, tencerelerde fünye mekanizması için cep telefonları ve Noel ışıkları kabloları kullandı.

Son Dakika 19.09.2016, 12:15
195
New York'taki saldırı 'düdüklü tencereyle yapıldı'

Birleşmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurul Toplantıları’nın başlayacağı kentte, güvenlik alarmı en üst düzeyde. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 193 dünya lideri New York’a geliyor.
ABD'nin New York kentinde düzenlenen bombalı saldırının, 'şarapnel parçasıyla doldurulmuş düdüklü tencereyle gerçekleştirildiği' bildiriliyor.
Saldırının düzenlendiği yerde bulunan patlamamış bir düzenekte de yine şarapnel parçasıyla doldurulmuş düdüklü tencere olduğu belirtiliyor. ABD basınında yer alan haberlere göre, tencerelerde fünye mekanizması için cep telefonları ve Noel ışıkları kabloları kullanıldı.

Manhattan'daki Chelsea semtinde düzenlenen saldırıda 29 kişi yaralanmıştı.
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Arkasında siyasi bir motivasyon mu vardı yoksa kişisel bir motivasyon mu? Bilmiyoruz" dedi. De Blasio, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bunun bir bombalama olduğunu biliyoruz. Bunun çok ciddi bir olay olduğunu biliyoruz. Ancak bunun arkasında ne tür bir motivasyon bulunduğunu söyleyebilmemiz için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu bombaları kim koyduysa onları bulacağız ve yargılayacağız."ULUSLARARASI BAĞLANTISI YOK
New York Valisi Andrew Cuomo ise, patlamanın bir terör eylemi olduğunu ancak herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını söyledi.
Cuomo, "New York'ta bir bombanın patlaması açıkça terör eylemidir ama uluslararası terörle bağlantılı değil. Bir başka deyişle, IŞİD bağlantısı bulmadık. Ama genel olarak bir bomba patlaması terörist eylemdir. Bunu da bu şekilde değerlendireceğiz ve takip edeceğiz" diye konuştu.

Vali, sorumluların bulunması için yetkililerin çalıştığını belirtip "Bu bombaları kim yerleştirdiyse bulup adalete teslim edeceğiz" dedi.

ALARM
Kentte bugün Birleşmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurul Toplantıları başlayacak. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 193 dünya liderinin New York’a gelişi öncesinde kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alınıyor.

'GÖK GÜRÜLTÜSÜ GİBİ...'
Olayda, patlamanın şiddetiyle binaların camları kırıldı ve patlama sesi semtin diğer bölgelerinden de duyuldu. Yaralanmaların çoğunun kırılan camlar ve enkaz nedeniyle vücutta oluşan kesikler ve yaralar olduğu belirtiliyor.
Patlama yerel saatle gece 9 civarında yaşandı. Görgü tanıkları, çok büyük bir patlama sesi duyulmasıyla herkesin kaçıştığını söyledi.
Görgü tanıklarından, bir gece kulübünün çalışanı Rudy Alcide, patlamanın çok şiddetli olduğunu 'gök gürültüsünden daha yüksek ses çıkardığını' söyledi.
Bir Beyaz Saray yetkilisi ise ABD Başkanı Barack Obama'nın soruşturmayla ilgili bilgilendirildiğini kaydetti.
Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton da gazetecilere yaptığı açıklamada, New York yetkilileriyle irtibatta olduğunu söyledi.
Polisin patlamayla ilgili açıklama yapmasından önce Colorado'da konuşan Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump da "Hiç kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor ama, sert davranmamız gereken zamanlardayız" dedi.

Yorumlar (0)