LYS sonuçları açıklanıyor ÖSYM LYS tercih sonucu 2016 sorgulama ekranı

LYS sonuçları açıklanıyor. LYS tercih sonuçları 2016 bugün açıklanıyor mu sorusunun yanıtı merakla bekleniyor. ÖSYM LYS tercih sonuçları 2016 sorgulama ekranı sonuc.osym.gov.tr'ye her an aktif edebilir.

Son Dakika 09.08.2016, 10:07
535
LYS sonuçları açıklanıyor ÖSYM LYS tercih sonucu 2016 sorgulama ekranı

LYS tercih sonuçları 2016 son dakika açıklaması için gözler ÖSYM ve sonuc.osym.gov.tr'de. LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS tercih sonuçları bugün açıklanıyor mu? LYS tercih sonuçları 2016 açıklanma tarihi ne? soruları üniversite adaylarının gündeminde. LYS tercih sonuçları 2016 ÖSYM tarafından bu hafta içinde açıklanacak. Ancak LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ÖSYM tarafından ilan edilmedi. 15 Ağustos 2016 pazartesi günü başlayacak olan üniversite kayıtları nedeniyle ÖSYM'nin LYS tercih sonuçlarını 12 Ağustos 2016 cuma gününden önce açıklaması bekleniyor. LYS tercih sonuçları 2016 ÖSYM sonuc.osym.gov.tr'yle aynı anda internethaber.com'da olacak. 

LYS TERCİH SONUÇLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?
Öğrenciler Twitter'dan ÖSYM Başkanlığı'nı soru yağmuruna tutuyor. Darbe girişimi ve OHAL ilanı sonrası üniversite tercih süresi uzatılmıştı. Bazı üniversiteler kapatılırken, akademisyenleri de kapsayan operasyonlar yapılmıştı. Üniversite adayları ise LYS tercih sonuçlarının açıklanmamasından huzursuz oldu. Öğrenciler ÖSYM'nin üniversite tercih sonuçlarını açıklamamasının ardından darbe girişimi ve OHAL gibi uygulamaların etkisi olup olmadığını merak ediyor. 
LYS tercih sonuçları için artık nefesler tutuldu. 18 Temmuz’da açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci başlamıştı.ÖSYM’den LYS sonuçlarının açıklanma tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak tercih sonuçlarının bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.LYS TERCİH SONUÇLARI SORGU EKRANI GİRİŞİ
2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. 

LYS TERCİH SONUÇLARI BEKLEYEN ÖĞRENCİLER İSYANDA: ÇİLEMİZ BİTMEDİ!
Öte yandan, LYS tercih sonuçlarını bekleyen üniversite adayları Twitter'da isyanda. ÖSYM Başkanlığı'nı tweet yağmuruna tutan adaylar LYS tercih sonuçlarının bir an önce açıklanaması istedi.
İşte LYS tercih sonuçları için atılan tweetlerden birkaçı:ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?
Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.
Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. 
Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 

EK YERLEŞTİRME BAŞVURULARI NE ZAMAN?
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir.
Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. 
Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Yorumlar (0)