banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Kritik Teklif Gündeme Geldi: Marketler Pazar Günü Kapalı Olsun

TPF heyetinden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a çok önemli bir teklif iletildi. İstihdam kalitesini arttırmak ve bakkal, büfe gibi işletmelerin desteklenmesi amacı ile sunulan bu teklifte marketlerin Pazar günü kapalı olması istendi.

Genel 26.09.2020, 21:46
1758
Kritik Teklif Gündeme Geldi: Marketler Pazar Günü Kapalı Olsun

TPF heyeti tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada organize perakendenin en büyük çatı örgütü TPF Başkanı Düzgün önderliğindeki heyet, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı makamında ziyaret ettiği belirtildi. Konu ile ilgili olarak Türkiye’de hizmet veren 10 bine yakın mağaza sahibi yerel perakendeciyi ve 100 bini aşkın perakende çalışanını yakından ilgilendiren perakende raporu Ömer Düzgün tarafından Bakan Pekcan’a sunuldu. Rapor kapsamında bir teklif sunuldu ve marketlerin Pazar günü kapalı olması istendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TPF Başkanı Ömer Düzgün, sektörün büyümesi, ülke ekonomisine katma değer sağlanması, pazar payının dar sayıdaki aktörlerden geniş bir yelpazeye yayılması için geleneksel işletmelerin de faaliyetlerini sürdürebileceği birtakım düzenlemelerin hayata geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPALI OLSUN TEKLİFİ 

Ömer Düzgün açıklamalarında haftanın bir gününün tatil olması konusunda da destek beklediklerini belirtti. Bu doğrultuda Düzgün açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"İstihdam kalitesini yükseltmek, mağaza personelinin söz konusu istihdamı meslek olarak tanımlamasıyla doğru orantılıdır. Ülkemizde mağaza personeli olarak görevlendirdiğimiz çalışanlarımızın birçoğu icra ettiği görevi meslek olarak tanımlamamakta ve mağazada dönemsel olarak çalışmaktadır.

Mağaza çalışanları hane bireyleriyle aynı gün tatil yapabileceği bir işte çalışmayı tercih etmektedir. Bu nedenle firmalarımız işe giriş çıkış sirkülasyonu yüksek, verimliliğin düşük olduğu bir kadroyla ideal bir çalışma ortamını sağlamakta güçlük çekmektedir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, İspanya, İngiltere gibi ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mağazaların pazar günleri kapalı olması istihdam kalitesini yükselteceği gibi perakende sektörünün kurucu ve en küçük yapı taşı olan bakkal esnafının da rekabet edebilmesini sağlayacaktır"

Yorumlar (0)