Koronavirüsün vücuttan tamamen atıldığını duyurdular

Avustralyalı bilim insanları corona virüsle ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bilim insanları uyguladıkları tedavi ile hastalığın vücuttan tamamen atıldığını duyurdular.

Genel 20.04.2020, 12:04
224
Koronavirüsün vücuttan tamamen atıldığını duyurdular

Avustralyalı bilim insanları corona virüsiçin tedaviyi bulduklarını ileri sürdü. İlaç testleri için başvuru yapıldı. Queensland'deki Klinik Araştırma Merkezi uzmanları bulunan ilacın hali hazırda bazı hastalarda denendiğini ve bu kişilerin durumunun düzeldiğini belirtiyor. Araştırmacılar mart ayı sonunda Covid-19 pozitif olan hastaların ulusal düzeyde ilacı test etmek için deneylere kaydolmalarını umuyor.

Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson yaptığı açıklamada sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun corona virüsü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini belirtti.

İlk vakalardan birine uygulandı

Paterson ilaçlardan birinin ülkedeki ilk pozitif vakalardan birine verildiğini ve bu kişide virüs izinin kalmayarak tamamen iyileştiğini kaydetti.

Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson "Yapılan terapi sonrası virüsün hastaların vücudundan tamamen atıldığını gördük. Dolayısı ile bu ilaçları bir 'tedavi' ve hatta 'çare' olarak isimlendirmek yanlış olmaz. Üstelik şimdiye kadar bir yan etki de görülmüş değil" diyerek oldukça iddialı konuştu.

Ne var ki Paterson, çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler tamamlanmadan 'kesin çözüm' olarak lanse edilemeyeceğini belirtti.

Paterson, insanlar üzerinde denemeler başarılı olursa, ilaçların corona virüsü tedavide etkin olup olmadığını üç ay içinde öğreneceklerini ifade etti. Bahsi geçen her iki ilaç da Avustralya'da hali hazırda kayıtlı ve kullanımda ancak henüz resmi testler gerçekleştirilmediği ve onay alınmadığı için etken maddelerin hangi kombinasyonda kullanıldığına ilişkin detaylar açıklanmıyor.

Yorumlar (0)