banner1518

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Konut ve işyerinde KDV istisnasının detayları belli oldu!

Konut ve işyeri alımlarındaki KDV istisnasına ilişkin konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt dışında yerleşmiş gerçek kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de olmayan kurumların Türkiye'den alacakları konut veya işyerleri KDV'den istisna olacak." dedi.

Son Dakika 05.05.2017, 13:43
160
Konut ve işyerinde KDV istisnasının detayları belli oldu!

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut ve işyeri alımlarında  KDV istisnasına ilişkin Kanunun geçen ay yürürlüğe girdiğini, Resmi gazete'nin  bugünkü sayısında yayımlanan KDV tebliğiyle de uygulamaya ilişkin detayların  belirlendiğini söyledi.

Bakan Ağbal, istisnadan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt  dışında yerleşmiş gerçek kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de  olmayan kurumların yararlanabileceğini ifade etti.

Söz konusu kişi ve kurumların Türkiye'den alacakları konut veya  işyerlerinin KDV'den istisna olacağını belirten Ağbal, şunları kaydetti:

"Uygulamadan yararlanacaklar, satış bedelinin en az yarısını satış  işleminden önce döviz olarak ülkeye getirmek zorunda. Kalan kısmı da 1 yıl içinde  yine döviz olarak getirecekler. Dövizin ülkemize banka yoluyla ya da gümrüklerde  beyan edilmek suretiyle getirilmesi gerekiyor. İstisna uygulamasından  yararlananların, KDV'siz aldıkları konut ve iş yerlerini en az 1 yıl süreyle  satmamaları şartı var. Aksi halde istisna sağladığımız KDV'yi ödemeleri  gerekiyor. Uygulamadan yararlanacaklara satış yapacak inşaat sektöründe  faaliyette bulunan mükelleflerimizin de satıştan önce tebliğde öngördüğümüz  belgeleri istemeleri gerekli. İnşallah, bu düzenleme inşaat sektörü başta olmak  üzere ekonomiye çok ciddi hareketlilik getirecek, ülkemize döviz girişi artacak."

TRAKTÖR VE İŞ MAKİNELERİNDE KDV İADESİ

Bakan Ağbal, bugün yayımlanan tebliğle ayrıca, yerli imalatçıları  desteklemek amacıyla traktör, tarım ve iş makinelerinin tesliminden doğan KDV  iadelerinin yılı içinde nakit olarak yapılmasına da imkan sağladıklarını  bildirdi.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)