Kimse kaçamadı! 800'den fazla ölü var...

Güney Asya ülkeleri Hindistan, Nepal ve Bangladeş'i vuran muson yağmurları, önüne gelen her şeyi yutan sellere ve heyelanlara yol açtı. Üç ülkede bir milyondan fazla insan da evini kaybetti.

Son Dakika 21.08.2017, 15:12
389
Kimse kaçamadı! 800'den fazla ölü var...

Hindistan, Nepal ve Bangladeş'teki seller ve heyelanlarda 800'den fazla insan öldü.

Güney Asya'da geniş bir coğrafyayı etkileyen seller, korkunç bir tablo ortaya çıkardı. Reuters haber ajansı, şiddetli muson yağmurlarının devam ettiği üç ülkede bir milyondan fazla insanın evsiz kaldığını bildiriyor.

Geçmiş senelere göre bu yıl meydana gelen sellerin en kötüsü olduğunu aktaran ajansa göre, yalnızca Bangladeş'te 5.7 milyon insan felaketten etkilendi. Su seviyesinin sürekli yükseldiği Bangladeş'te ölü sayısı en az 115. Ülke çapında 225 köprü enkaza döndü, yardım kuruluşları felaketzedelere ulaşmakta güçlük çekiyor.

Hindistan'ın yalnızca Assam eyaletinde birkaç hafta içinde en az 180 insan yaşamını yitirdi. Üç çocuk annesi Lakshmi Das, her yeri kaplayan su nedeniyle sazlık kulübelerin kaybolduğunu, kıyafetlerini bile alamadıklarını söyledi.

Hindistan'da Arunachal Pradeş, Bihar, Nagaland ve Manipur eyaletleri de sel altında. 7 bin köyün suyla kaplandığı Bihar'da can kaybı 253'ten fazla, yarım milyona yakın insan evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

Felaket, yalnızca insanları değil vahşi yaşamı da öldürüyor. Yetkililer, nesli tükenmekte olan 24 gergedan ile beş fil ve bir kaplanın öldüğünü açıkladı.

Nepal'de ise resmi açıklamaya göre can kaybı 141'i buldu. Felaketten sağ kurtulmayı başaran binlerce kişi, evlerine döndüklerinde enkaz yığınıyla karşılaştı.

BBC, selin Saptari bölgesindeki bir köyü yok ettiğini bildiriyor.

Mayıs ayında başlayan muson sezonu, Eylül ayında bitiyor.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)