Karadenizli çoban fenomen oldu

Rize'de çobanlık yapan Mete Saraç'ın söylediği türkü sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

Genel 29.12.2018, 10:52
546
Karadenizli çoban fenomen oldu

Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Ortaalan köyünde yaşayan ve çobanlık yapan 19 yaşındaki Mete Saraç, Çiçekli Yaylası'nda hayvanlarını otlatırken söylediği türkü arkadaşı tarafından cep telefonuyla kayda alındı. Issız kaldı virane dağlarım türküsünü söylerken çekilen görüntüleri sosyal medyaya yüklenen Çoban Saraç, bir anda fenomen oldu.

Videosunun binlerce paylaşım ve beğeni aldığı için duygulandığını söyleyen Mete Saraç, "İnsanlar benim söylediğim türküyü beğenmiş, paylaşmış. Bu beni mutlu etti. Ben meşhur olmak için yapmadım zaten söylüyorum. Küçük yaşlardan itibaren çobanlık yapıyorum. Hayvanları seviyorum. Onlara bakmak, yedirmek, korumak benim işim. Bu iş bize dedelerimizden yadigar kaldı. Unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği devam ettirmeye çalışıyoruz. Zor görünse de biz karda kışta sıcakta hep sürümüzün başındayız. Ben keçilerime, koyunlarıma şarkı söylemeye devam edeceğim. Amacım çobanlığa devam etmek" dedi.

Sabah saat 7'de hayvanları otlatmaya götürdüğünü belirten Saraç, "Kahvaltımızı yapar, sürümüzü meraya salarız. Onlar beslenirken ben de onlara şarkı söylüyorum. Keçiler koyunlar aynı insan gibidir. Beni içgüdüleri ile anlıyorlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)