Kadın bomba imha uzmanının "ağır yükü"

İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli kadın bomba imha uzmanı, kendi kilosunun yarısından fazla ağırlıktaki görev üniformasıyla tehlikeden tehlikeye atılıyor. Türkiye'nin tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı olmasının hem gurur kaynağı hem de büyük bir sorumluluk olduğunu ifade eden D.K, 45 kilogramlık özel elbisesiyle mesleğini büyük titizlikle yapıyor. D.K: "Mesleğimizde hataya yer yok. İlk hata son hata çünkü bombanın telafisi, affı yoktur"

Son Dakika 23.01.2017, 12:30
113
Kadın bomba imha uzmanının "ağır yükü"

İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube  Müdürlüğünde görevli Türkiye'nin tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı D.K, kendi  kilosunun yarısından fazla ağırlıktaki görev üniformasıyla tehlikeden tehlikeye  koşuyor.

    Göreve çağrıldığında giydiği 45 kilogram ağırlığındaki özel elbisenin  içinde dünyaya ile bağlantısını adeta kesip ay yüzeyinde yürüyen astronotlar gibi  ağır ağır şüpheli paketlere yaklaşırken ancak görebileceğiniz D.K, Türkiye'nin  tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı olmanın gururunu yaşıyor.

    Riski en yüksek mesleklerden birini komiser yardımcısı rütbesiyle  sürdüren 25 yaşındaki D.K, mesleğini titizlikle icra ediyor.

    İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli D.K, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tek rütbeli kadın bomba imha uzmanı  olmasının hem gurur kaynağı hem de büyük sorumluluk olduğunu ifade etti.

    Bomba imha uzmanlığına polis akademisinde okurken karar verdiğini  anlatan D.K, etrafında hemen hemen hepsinin erkek olduğu bomba imha uzmanlarına  hayranlıkla karışık gıptayla baktığını, mezuniyetinin ardından Asayiş Şube  Müdürlüğündeki görevine başladıktan hemen sonra uzmanlık için başvuru yaptığını  söyledi.

    "Sürekli risk içerisindeyiz. Bu nedenle mesleğimiz gereği önce aile  rızası alınır. Mesleğe seçilirken, mülakatlar ve sınavlar sırasında da aile  rızası sürekli gündemdedir. Nitekim evli isek eşimizin değilsek anne babamızın  mutlak suretle rızasını alırız.'' diyen D.K, sınavları başarıyla geçtiğini dile  getirerek, "Katıldığım sınavlardan geçmemin ardından 3 ay uzmanlık kursuna  alındım. Başarılı geçen eğitimin sonrası emniyet teşkilatı bünyesinde bomba imha  uzmanı olarak görevlendirildim." ifadelerini kullandı.

    "Şüpheli paket yoktur, şüpheli bomba vardır"

    Haberlerde ifade edildiği gibi "şüpheli paket"in olmadığını, bu  nedenle dozu hiç düşmeyen bir riskle karşı karşıya olduklarını anlatan D.K,  "Nerede, ne zaman, nasıl ve neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. herhangi bir  ihbar geldiği zaman gideriz, bu şüpheli paket dahi olsa ki bizde şüpheli paket  yoktur, şüpheli bomba vardır. Müdahale ederiz." diye konuştu.

    Terör örgütlerinin teknolojiden de faydalanarak farklı bomba  düzenekleri kullandıkları bilgisini veren D.K, filmlerdeki "mavi kablo mu kırmızı  kablo mu?" sorusuna dikkati çekerek, "Filmlerde olduğu gibi değil. Bazen  düzeneklerdeki kabloları aynı renk yapıyorlar. Doğal olarak devreyi okumakla  alakalı. Bu da elektrik elektronik bilgisi gerektiriyor. Uzmanlık kursunda bu tür  bilgileri de alıyoruz. Aldığımız eğitimle görevimizi yapıyoruz.''

    - Çelik elbise 45 kilogram

    D.K, göreve çağrıldığında giydiği kıyafetlerinin çok özel olduğunu  kaydetti. Balistik özelliği olan malzemelerden üretilen kıyafetlerin basınç ve  parça tesirini azaltmak olduğuna dikkati çeken D.K. "Doğal olarak biraz ağır,  benim giydiğim 45 kilogram. Taşıması bayanlar için biraz daha zor. Bu kıyafetin  ağırlığını taşımak için ise yeterli kondisyona sahip olmanız ve düzenli eğitim  yapmanız gerekiyor.'' dedi.

    - "İlk ve son hata"

    Mesleğinin risk oranı en yüksek mesleklerden olduğunu hatırlatan D.K,  şöyle devam etti:

    "Mesleğimizde hataya yer yok. İlk hata son hata çünkü bombanın  telafisi, affı yoktur. Nitekim bombalı eylemlerde bombanın aktif olması durumunda  kalıcı yaralanmalar ve ölümle sonuçlanan durumlar meydana geliyor. Bu sebeple ilk  hata son hata bizim ilkemizdir.''

    D.K, emniyet teşkilatında kadın erkek ayırımı olmadığı gibi bomba imha  elamanı olarak da ayırım olmadığını ifade ederek "Biz birlikte görev yapıyoruz.  Bizim mesleğimiz yüksek risk kategorisinde yer alıyor. Böyle bir ortamda hepimiz  birbirimizi kolluyoruz. Doğal olarak ilişkilerimizde, normal yaşantımızda ve aile  yaşantımızda hep birlikte vakit geçiriyoruz.'' şeklinde konuştu.

    - Bomba imha uzmanları her an göreve hazır

    Bomba imha uzmanları, görevlerinin bir parçası olarak sürekli eğitim  görüyor. Farklı senaryolarla yeteneklerini sınayıp bir sonraki göreve hazırlanan  uzmanlar, görevlerini yaparken kendilerine yardımcı olabilecek teknolojik  cihazların yanı sıra eğitimli köpeklerden de yararlanıyor.

    İzmir Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, senaryo gereği  park halindeki bomba yüklü bir araca müdahale etti.

    İhbar üzerine şüpheli araçta eğitimli köpek ''Ekol'' tarafından arama  yapıldı. Kokuya duyarlı dedektör köpeğin aracın bagaj kısmında uyarı vermesi  üzerine harekete geçildi. Sinyal kesici ''jammer'' ile çevrede güvenlik önlemi  alınırken bomba imha uzmanı özel elbisesini giydi.

    Minibüsün bagajı, özel giysili uzman polis tarafından bağlanan ip  yardımıyla açıldı. Bagajda patlayıcı madde TNT ve A4 ile güçlendirilmiş bomba  düzeneğini gören ekip, risk analizi yaparak robotu hazırladı. Robot yardımıyla  bomba düzeneği patlatıldı. Bomba imha uzmanı, son olarak düzeneği kontrol etti,  varsa kalan bağlantıları kesti.

    - Bir yılda 4 bin civarında önleyici görevde yer aldılar

      Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü İsmail Yalçın, çalışmalar hakkında  bilgi vererek, İzmir'deki spor müsabakaları, basın açıklamaları, sosyal  etkinlikler halka açık organizasyonlar ve şüpheli araç ile şüpheli paket  ihbarları dahil tüm faaliyetlerde öncelikle bomba imha uzmanı ekip tarafından  kontrollerin yapıldığını kaydetti.

    Yalçın, Buca ilçesi Kaynaklar bölgesinde 2010 yılı haziran ayında  bomba yüklü bir aracın tespiti ve Gaziemir'de 17 kilogram plastik patlayıcının  bulunması gibi olaylarda, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile yapılan operasyonel  faaliyetlerde görev aldıklarını aktardı.

    Ekip olarak günde ortalama 15 olayda, 2016 yılında yaklaşık 4 bin  civarında önleyici nitelikte görevler aldıkları bilgisini veren Yalçın, yıl  içinde 100-120 kilogram civarında çeşitli patlayıcı madde ele geçirdiklerini  söyledi.

    Yalçın, şüpheli durumlarda halktan yoğun sevgi ve destek gördüklerini  sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)