'IŞİD çocukları yetiştiriyor'

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, IŞİD'in çocuklara silah kullanmayı ve canlı bomba olmayı öğrettiğini belirtti.

Son Dakika 21.02.2015, 13:22 21.02.2015, 13:24
281
'IŞİD çocukları yetiştiriyor'

 Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye'deki insan hakları ihlalleri hakkındaki dokuzuncu raporunu yayınladı. Raporda, rejimin gözaltı tesislerinde, hapishanelerde kadınların tecavüze ve cinsel istismara maruz kaldığı ifade edilen raporda, Irak'ta kaçırılan Ezidi kadınların ise Suriye'de satıldığı, cinsel şiddete maruz kaldığı ve IŞİD militanlarınca savaş ganimeti olarak kullandığı belirtildi.

Raporda, şimdiye kadar Suriye'de yaklaşık 5 bin okulun tahrip edildiği, 2014 yılında okullara düzenlenen saldırılarda 160 çocuğun hayatını kaybettiği vurgulanarak, IŞİD'in çocuk kampları kurarak, çocuklara silah kullanmayı ve canlı bomba olmayı öğrettiği kaydedildi.
Komisyon ayrıca Suriye rejiminin tıpkı denizi kurutarak balıkları öldürmek gibi ülkede son dört yıldır uyguladığı "teslim ol ya da açlıktan öl" kuşatma stratejisi sonucu çok sayıda insanın özelikle de bebeklerin hayatını kaybettiği belirtti.
Suriye'deki iç savaşın beşinci yılına yaklaştığı ve akla, hayale sığmayacak suçların her gün işlenmeye devam edildiği ifade edilen raporda, rejimin 2012 yılından beri kullandığı varil bombalarının genelde ulaşım ağları, apartmanlar, pazarlar, hatta yardım dağıtımının yapıldığı kalabalık alanlara atıldığı ve binlerce sivilin ölümüne neden olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)