İran, Kapattığı IKBY Sınırını Yeniden Açtı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri gayrimeşru referandumun ardından İran'ın geçici olarak kapattığı kara sınır kapılarını tekrar açtığını ifade etti.

Son Dakika 04.10.2017, 09:01
49
İran, Kapattığı IKBY Sınırını Yeniden Açtı

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri, gayrimeşru referandumun ardından  İran'ın geçici olarak kapattığı kara sınır kapılarını tekrar açtığını ve geçişlerin rutin şekilde devam ettiğini ifade etti.

"ŞU ANDA NORMAL ŞEKİLDE GEÇİŞLER DEVAM EDİYOR"

Süleymaniye'deki Pervezhan Kara Sınır Kapısı Basın Sorumlusu Aram Sayehan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İran'ın sınır üzerinde askeri tatbikat başlatmasından dolayı, sınır kapısı sadece bir günlük geçici olarak kapatıldı. Şu anda sınırdaki geçişler normal şekilde devam ediyor." dedi.

Sayehan, kendileriyle temasa geçen İranlı yetkililerinin "askeri tatbikat sebebiyle sınır kapılarının geçici süreliğine bazen kapanabileceği uyarısında bulunduğunu" aktardı.

"İRAN'IN YAPTIĞI TATBİKATIN SINIR KAPISI ÜZERİNDE BİR ETKİSİ YOK"

Öte yandan  Erbil'deki Hacı Omeran Sınır Kapısı'ndan da ticari ürün ve yolcu geçişlerinin devam ettiği, ticari araç trafiğinde herhangi bir aksamanın yaşanmadığı belirtildi.

Hacı Omeran Kaymakamı Ferzeng Ahmed, "İran'ın dün yaptığı askeri tatbikatın, sınır kapısı üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değil. Aksine araçların geçişinde artış yaşandı." ifadelerini kullandı.

IKBY ile 4 sınır kapısı olan  İran, dün  Irak ordusu ile yaptığı askeri tatbikattan dolayı sınır kapılarının geçici olarak kapandığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)