HES kodu nasıl alınır? e-Devlet ve SMS ile HES kodu alma işlemi

Koronavirüs salgınıyla birlikte hayatlarımıza giren HES kodu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bu haberimizde HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtını verdik. . HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet üzerinden veya SMS ile alınabiliyor. İşte e-Devlet HES kodu alma ekranı ve detaylar

Genel 22.03.2021, 20:54
345
HES kodu nasıl alınır? e-Devlet ve SMS ile HES kodu alma işlemi

HES kodu almak isteyenler bu işlemi nasıl gerçekleştireceklerini araştırmaya başladılar. İstanbul'da, 15 Mart'tan itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile birçok yere girişte Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet üzerinden veya SMS ile alınabiliyor. İşte e-Devlet HES kodu alma ekranı ve detaylar

HES kodu alma ekranı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kontrol ve takibini vatandaşların hizmetine sunan Sağlık Bakanlığı, kontrollü sosyal hayat için HES kodu uygulamasını başlatmıştı. Peki HES kodu nasıl alınır? İşte e-Devlet, Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS ile HES kodu almanın detayları

HES KODU NASIL ALINIR? 

Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir.

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulabilir.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde.

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor, dilerse iptal edebiliyor ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli)

E-DEVLET ÜZERİNDEN DE ALINABİLİYOR 

HES koduna e-Devlet uygulaması üzerinden de ulaşmak mümkün. e-Devlet uygulaması üzerinden Sağlık Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapılarak HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri yapılabiliyor. Bu hizmeti kullanarak, kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu üretebilir, ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve ürettiğiniz HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

E- DEVLET HES KODU ALMA EKRANI-TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)