Hayata 3 santimetreyle tutundu!

Son Dakika 30.05.2017, 13:24
788
Hayata 3 santimetreyle tutundu!

Edinilen bilgiye göre, Karşıyaka ilçesinde bir inşaatta  çalışan ve isminin açık yazılmasını istemeyen A.Y, dengesini kaybederek 1 metre  yüksekten demirlerin üzerine düştü. Yaklaşık 1 metrelik demirin 40 santimetresi, A.Y'nin sağ koltuk  altından göğüs kafesine girdi. A.Y, ilk müdahalesini yapan 112 Acil Servis ekiplerince Medical Park İzmir Hastanesine kaldırıldı. 

Hemen ameliyata alındı
Filmi çekilen ancak tomografi cihazına vücudunun dış bölümündeki 60  santimetrelik parçadan dolayı giremeyen A.Y, ameliyata alındı. Ameliyathanede vücudundaki demir çıkarılan A.Y, 7 kişilik ekibin  başarılı operasyonu sonrasında yaşama tutundu. Medical Park İzmir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih  Kaptanoğlu, yaptığı açıklamada, A.Y'nin ilk muayenesinde şok  bulguları bulunmadığını gördüklerini, bu durumun da sevindirici olduğunu belirtti. Birçok vakada ana damarlarda oluşan hasarlar nedeniyle yaralının hastaneye yetiştirilemediğini dile getiren Kaptanoğlu, şöyle konuştu: "Yaralının vücudunun dışındaki demirden dolayı cihaza girilemeyeceği  söylendi. Bizim demiri çekmemiz gerekiyordu ama çekince gerekli müdahale zamanını  bulamayız diye bunu ameliyat şartlarında yapmaya karar verdik. Hastayı ameliyata  aldık uyuttuk. Acı, sızı duymadan gerekli önlemleri aldık daha sonra tereyağından  kıl çeker gibi demiri çektik çıkardık."  

3 santimetreyle kurtuldu
Operasyonun yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü kaydeden Kaptanoğlu, yaralının, vücuduna yaklaşık 40 santimetrelik bir demir parçasının girmesine  rağmen çok şanslı olduğunu aktardı. Prof. Dr. Kaptanoğlu, "Demir 3 santimetre daha ilerlemiş olsaydı,  soluk borusu, yemek borusu, ana toplar damar ile kalbe giren çıkan damarları yaralayabilirdi, o zaman hayati riski çok yüksek olurdu." ifadelerini kullandı. Hastanın taburcu edilecek duruma geldiğini belirten Kaptanoğlu, iş  kazalarına karşı çalışanlardan daha dikkatli olmalarını ve kurallara uymalarını  istedi.

Kaynak.Milliyet

Yorumlar (0)