Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili yeni karar! Bakan duyurdu

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonun özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde etkisini gösterdiğini açıkladı. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Kabine Toplantısı'nı işaret eden Koca, bir yaş grubu için 'esneme' mesajı verdi.

Genel 26.02.2021, 10:49
698
Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili yeni karar! Bakan duyurdu

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili yeni karar! Bakan duyurdu... Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonun özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde etkisini gösterdiğini açıkladı. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Kabine Toplantısı'nı işaret eden Koca, bir yaş grubu için 'esneme' mesajı verdi.

Bakan Koca başkanlığında gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası herkes yapılacak açıklamaları merak ediyordu. Bakan Koca açıklamalarında kritik konulara değindi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi.

Vaka sayılarındaki artış, bazı illerimizin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabilecek. Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.

'ESNETME YAPILABİLİR' 

Aşının koruyuculuğunun ikinci aşıdan 2 hafta, yani 42 gün sonra başladığını hatırlatan Koca, "Bu dönemde 65 yaş üzerinde olup, 2 haftasının daha tamamlanmadığını biliyoruz, yani 42 günün tam geçmediğini. Ama süreçte 65 yaş üzerinde aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde bu konuyla ilgili bir esnetme yapılabilir, bu çok uzun sürmez. Yani aşılama oranı da parametrelerin arasında yer alacak." diye konuştu.

Koca şöyle devam etti: Şu an tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz ama her geçen gün vaka sayılarının arttığını görüyoruz. Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde.

Türkiye'de bize özgü, ekstra yeni bir mutantın olmadığını söyleyebiliriz. Bizim için önemli olan nisan, en geç mayıs ayında bu aşılama sürecini tamamlayabilir olmak. Ağırlıklı İngiltere mutantı olmak üzere giderek toplumdaki oranın yükseldiğini yani bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar Türkiye'de Kovid-19'un 1 Brezilya, 49 Güney Afrika mutasyonunun görüldüğünü bildirdi.

'REHAVET' UYARISI 

Koca, aşı ile ilgili bir hakikati daha hatırlatmak istediğini dile getirerek, "Aşı olduğumuz gün korunma başlamıyor. İkinci doz aşıyı olup üzerinden 14 gün geçtikten sonra aşılanmış oluyoruz. Yani ilk aşı olduğumuz günden 42 gün sonra. Bu 42 gün kendimizi daha iyi korumak zorundayız. Ayrıca tüm nüfusumuzun en az yüzde 60'ını aşılamadan aşı güvencesini elde etmiş olmuyoruz. Aşının ilk dozunu yaptırmış olmak bizi rehavete değil tedbire sevk etmeli. Bu noktada ülkemizde de her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü de dikkate almak zorundayız." uyarısında bulundu.

YERLİ AŞI 

Yerli Kovid-19 aşısına dair konuşan Bakan Koca "Nisan ayında Faz-2'nin biteceğini, nisan sonuna doğru da Faz-3 safhasına geçebileceğimizi düşünüyorum." dedi.

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞILANACAK? 

Bakan Koca öğretmenlerin aşılanma sürecine dair "Önümüzdeki haftalar giderek daha yoğunlaşmış olacak. Bu biraz aşının tedariği ile de ilgili bir durum. Mart ayında daha yoğun, özellikle ayın 15'inden sonra daha yoğun aşının geleceğini söyleyebilirim" cevabını verdi.

YÜZ YÜZE SINAVLAR 

Liselerde yüz yüze sınavlara ilişkin gelen konuya da değinen Koca "Kovid-19 riski olmayan illerde sorun olmayacak, riskli illerle ilgili nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği kabinede ele alınacak." dedi.

SPOR MÜSABAKALARI 

Toplantılarla ilgili genel olarak biz salgında bulaşın nasıl olduğunu biliyoruz. İlk günden beri salgında bulaşın yakın temas ile birlikte nasıl arttığını hep anlatır olduk. Vatandaşımıza kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak kalmasını hep ifade ettik. Taraftar olmak insanımızın sağlığını ötelemeyi gerektirmez.

TÜRKİYE'NİN GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU 

Türkiye'de son 24 saatte 126 bin 527 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 572 kişinin testi pozitif çıktı, 73 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, son 24 saatte 126 bin 527 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 572 kişinin testi pozitif çıktı, 73 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 658 oldu. Son 24 saatte 6 bin 210 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 546 bin 503'e yükseldi.

Test sayısı 32 milyon 811 bin 274'e ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 674 bin 766, vefat sayısı 28 bin 358, ağır hasta sayısı 1192 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti

Yorumlar (0)