Geri sayım başladı! Dünyanın gözü kulağı Trump'ta...

Dünyanın merakla beklediği İran açıklaması yapıldı. ABD Başkanı Trump, İran'ın nükleer silah üretmeye devam ettiğini vurgulayarak ''Nükleer anlaşamadan çekildiğimizi açıklıyorum'' dedi. Bundan sonrasında, nükleer anlaşmada yer almayan yeni yaptırımların uygulanması bekleniyor.

Genel 08.05.2018, 21:54
43
Geri sayım başladı! Dünyanın gözü kulağı Trump'ta...

ABD Başkanı Trump, İran'la varılan nükleer anlaşmadan ABD'nin çekilip çekilmeyeceğiyle ilgili nihai kararını açıkladı. ABD Başkanı Trump, İran'la nükleer anlaşmanın devamıyla ilgili verdiği kararı canlı yayında tüm dünyaya duyurdu. Trump konuşmasında, İran'ın nükleer silah üretmeye devam ettiğini vurguladı. "Nükleer anlaşmadan çekildiğimizi açıklıyorum" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile nükleer anlaşma konusundaki basın toplantısı düzenledi. İran'ın terör örgütlerine destek verdiğini söyleyen Trump, anlaşmanın İran'ın uranyumu zenginleştirmesini sağladığını belirtti.

Bu anlaşmanın utanç verici, tek taraflı korkunç bir anlaşma olduğunu söyleyen Trump, "Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu'da silahlanma yaşanacak" dedi.

İşte Trump'ın açıklamasından öne çıkanlar:

İran terör örgütlerine destek vermektedir. İran terörün devlet sponsorudur. İran, Hizbullah, Hamas, Taliban ve El Kaide'nin destekçisidir. İran'la olan nükleer anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirmesini sağladı. Bu anlaşma utanç vericidir. Bu tek taraflı bir anlaşmadır. Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu'da silahlanma yaşanacak.

"YAPTIRIMLAR YENİDEN UYGULANACAK!"

Bu anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi. İran'ın nükleer bombasını bu kokuşmuş anlaşmayla önleyemeyiz. İran'la yapılan anlaşmadan çekiliyorum. 2015'te askıya alınan İran yaptırımları yeniden uygulanacak.

İLK MACRON'A SÖYLEDİ

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a anlaşmanın devamına onay vermeyeceğini söylemişti.

İRAN'LA YAPILAN NÜKLEER ANLAŞMA

Temmuz 2015'te, P5 1 ülkeleri grubu ( Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD), İran ile nükleer anlaşma imzalamış ve bu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak da anılmıştı.

Söz konusu ülkeler İran'ın nükleer programına girmeyi kabul etmesi karşılığında uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti.

Yorumlar (0)