Evcil Hayvan Sigortası nedir?


15.k görüntülenme

Evcil Hayvan Sigortası nedir? Son zamanlarda hayvan sahipleri ve hayvan severler tarafından merak edilen sorulardan biri de Evcil Hayvan Sigortası nedir? oluyor. Haberimizde bu konuya ilişkin detayları bulabilirsiniz

Her birimiz kendimiz kadar can dostlarımızın güvenliğini ve sağlıkğını teminat altına almayı isteyebiliriz. İşte evcil hayvan (pati) sigortası yaptırarak minik dostunuzu bir çok acil durumda finansal olarak güvence altına almış olursunuz. Onları başlarına gelebilecek her türlü sağlık problemine karşı koruyabilmek bu sayede mümkün. Üstelik fiyatlarda oldukça makul.

Sizlere evcil hayvan sigortası hakkında bilmeniz gereken bilgi ve kaynaklardan bahsedeceğim.

'Pati sigortası' olarak bilinen bu hizmeti ayda 20 TL, dolayısıyla yılda 250 liraya alarak can dostlarınızın acil sağlık ihtiyaçlarını güvence altına alabilirsiniz.

ÖZELLERDE FİYATLAR UÇUYOR

En küçük yaralanma ve hastalıkta tedavi için ödenen ücretler hiç de az değil. Hayvanın patisindeki küçük bir kesiğe müdahale bile özel veterinerlerde 500 liradan başlayabiliyor. Belediye bünyesindeki veterinerlik hizmeti için daha az ödeme yapmak mümkün. Ancak hiç riske atmadan küçük meblağlarla sigorta yaptırmak doğru bir seçenek.

EVCİL HAYVAN SİGORTA KAPSAMI

Pati sigortası, yani evcil hayvan sigortasının teminatları, hayvanın acil durumlardaki tedavi ihtiyaçları gözönünde bulundurularak hazırlanıyor. Aşıları tamamlanmış, 6 aydan büyük 10 yaştan küçük olan tüm ırk ve cinsiyetteki kedi ve köpekler için sigorta yapılabiliyor. Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlikeli hayvanların Türkiye'ye getirilmesi, beslenmesi ve satılması yasak. Dolayısıyla bu tür hayvanlar poliçe kapsamına dahil değil.

Evcil Hayvan Sahibi İlgili Yasaya göre;

Hayvan sahiplerinin evcil hayvanlar için yasal kimliklendirme ekipmanı olarak belirlenen mikroçipi, hayvanına taktırması ve belediyey

e de kayıt ettirerek kimlik kartı çıkartması zorunlu. Pati sigortası yaptırdığınızda bu çipi sigorta şirketi ücretsiz olarak sağlıyor. Pati sigortasına en fazla ilgi gösterenler ise köpek sahipleri. Sigorta yaptıranlar anlaşmalı kliniklerden ücretsiz yararlanabiliyor.

Acil durum teminatı için örnekler şu şekilde;

Trafik kazası sonucu oluşan tüm sağlık problemleri,

Yüksekten düşme sonucu oluşan kırık ve yaralanmalar,

Herhangi bir kaza veya enfeksiyon sebebiyle oluşacak göz tedavileri,

Yanma sebebiyle oluşacak tedaviler,

Elektrik çarpması sonucu oluşacak tedaviler,

Yabancı cisim yutma veya batması sebebiyle oluşacak tedaviler ve zehirlenmeler,

Böcek sokması sebebiyle oluşacak tedaviler,

Sıcak havalarda ısı çarpması,

Soğuk havalarda donma,

Boğulma tehlikesi ile karşılaşma sebebi ile tedavi,

Başka bir kedi veya köpek ile kavga sonucu tedavi.

EVCİL HAYVAN SİGORTASI TEMİNATI VE YAPAN ŞİRKETLER

Pati sigortası; 5 bin TL acil durum teminatı, 3 bin TL üçüncü şahıs mali mesuliyeti ve 250 TL kayıp arama ilanı ve ödül teminatını kapsıyor. Ek olarak poliçe içerisinde yılda 1 kez ücretsiz muayene, tırnak kesimi, göz-kulak temizliği gibi hizmetler de hediye olarak sunuluyor. Poliçeye ek ücret ödeyerek ileri görüntüleme, yoğun bakım, mide hastalıkları taraması gibi opsiyonlar da eklenebiliyor. 'Aksigorta, Mapfre, Sigortambudur' gibi şirketler evcil hayvan sigortası poliçesi sunuyor.

VETERİNER ÜCRETLERİ 3 BİN LİRAYI BULUYOR

Özelde fiyatları veteriner hekimler odaları belirliyor. Fiyatlarda odalar arasında küçük farklılıklar olabiliyor. Örneğin; İstanbul Veteriner Hekimler Odası fiyatlarına göre; genel muayene ücreti kedi ve köpek için 125 TL, kafes kuşları için ise 65 TL. Muayene sonrası klinik işlemler için de fiyatlar işleme göre 25 TL ile 3000 TL (cerrahi müdahale) arasında değişiyor. Hekim veya fiyatla ilgili sıkıntı yaşadığınızda Veteriner Hekimler Odası'na şikayet ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Belediyelerin de veterinerlik hizmeti bulunuyor. Bunlar özele göre daha uygun bir alternatif olabiliyor.

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN