Dünya savaşın eşiğinden döndü...

NATO tarafından 'Ayılar' olarak kodlanan Tupolev-95MS jetleri, sıra dışı bir rota izleyip Kuzey Kore semalarına yaklaştı. Gerilimin zirveye çıktığı bölgede ABD ve Güney Kore büyük bir askeri tatbikat yapıyor. Reuters, Moskova'nın söz konusu uçuşla ABD'ye yanıt verdiğini bildiriyor.

Son Dakika 25.08.2017, 13:28
22
Dünya savaşın eşiğinden döndü...

Rusya'nın nükleer silah taşıma kapasiteli savaş uçakları, Kore Yarımadası çevresinde ender görülen bir uçuş gerçekleştirdi.

Reuters haber ajansı, ABD ve Güney Kore'nin devasa askeri tatbikat yaptığı bölgede görülen Tupolev-95MS jetlerinin Pentagon'un askeri hamlesine yanıt verdiğini bildiriyor.

Pasifik Okyanusu, Japon Denizi, Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi'ni geçen nükleer bombardıman uçağı Tupolev-95MS uçakları, NATO tarafından 'Ayılar' olarak kodlanıyor.

Rus uçaklarının bölgede görülmesiyle Güney Kore ve Japon jetleri yıldırım gibi havalandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, ABD ve Güney Kore'nin giriştiği tatbikatın bölgedeki tansiyonu düşürmeye yardımcı olmadığını söyledi. 

Çin tarafı ise Rus uçaklarının gövde gösterisiyle ilgili bir yorum yapmadı.

Rus jetlerinin hava sahasına girdiğini dün duyuran Güney Kore, kendi savaş uçaklarının acil sortiler yaptığını belirtmişti.

İlk kıtalararası balistik füze denemelerini Temmuz ayında gerçekleştiren Kuzey Kore, Nisan ayından bu yana birçok kez ABD ile nükleer savaşın eşiğine geldi. Birbirlerini defalarca savaşla tehdit eden taraflar son olarak Pasifik Okyanusu üstündeki ABD adası Guam için karşı karşıya geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye askeri müdahaleyi gündeme getirmesine, Kim Jong-un Guam Adası'nı füzeyle vurma yanıtı verdi.

Kuzey Kore, hafta içinde yeni iki füzesinin tasarımlarını dünyaya göstermişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un gezdiği motor tesisinde arka planda iki füze dikkat çekmişti.

Duvardaki çizimlerde, 'Pukguksong-3' ve 'Hwasong' ya da 'Mars' adlı füzeler yer alıyordu. ABD'li uzmanlar, fotoğraflardaki 'Pukguksong-3' adlı füzenin daha önce görülmediğini söylüyor.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)