Dünya İstanbul'a kilitlendi! 

İstanbul'daki Suriye zirvesine Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri katılıyor. Almanya Başbakanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i kabul etti. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la da ikili görüşme yapacak.

Genel 27.10.2018, 14:52 27.10.2018, 15:11
53
Dünya İstanbul'a kilitlendi! 

Dünya İstanbul'a kilitlendi, Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri saat 15.00'de kritik zirvede buluşuyor. Zirveye ev sahipliği yapacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 13.00 sularında Vahdettin Köşkü'ne geldi. Rusya lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yer alacağı masada, yakın zamanda görevini bırakacak BM Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura da var. Fransa ve Almanya, ilk kez bir Suriye zirvesine katılıyor. İstanbul'a ilk olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel indi. Merkel'den dakikalar sonra da Rusya lideri Putin'i taşıyan uçak İstanbul'a ulaştı. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron İstanbul'a geldi. Kremlin, Putin'in uçaktayken Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştüğünü duyurdu. 

ERDOĞAN, MERKEL'LE GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sıralarda zirvenin yapılacağı Vahdettin Köşkü'nde Merkel'i kabul ediyor.

ZİRVENİN GÜNDEMİ
Vahdettin Köşkü'ndeki Suriye zirvesinin bir numaralı gündemi, İdlib mutabakatı. Türkiye ve Rusya'nın vardığı İdlib mutabakatında gelinen nokta, Menbiç, YPG/PYD, göçmenler, iç savaşın bitmesi için öneriler ve enkaza dönen şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması gibi başlıkların zirvede görüşülmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün "Cenevre çözemedi, Astana'yla bir çözüm bulduk. İdlib konusunda, Soçi zirvesiyle bu işi iyi bir yere getirdik" dedi. Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü oluşumuna değinen Erdoğan, "Sırada Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarının ortadan kaldırılması ve buraların Suriyeli kardeşlerimizin hayat yeri haline getirilmesi vardır. ABD, Münbiç mutabakatını bizi oyalama aleti haline dönüştürmüştür. Artık Münbiç'te oyalanmak yerine, dikkatimizi Fırat'ın doğusuna çevirmekte kararlıyız" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın ise, Ankara'nın önceliğinin Suriye'de siyasi çözüm olduğunu vurguladı. Türkiye-Rusya arasında ön görüşmeler Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu sabah zirve öncesinde Rus mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Trump ve Macron zirveyi konuştu
Zirve öncesi ABD Başkanı Donald Trump'la görüşen Fransa lideri Macron, önceliklerinin İdlib'deki insani durum olduğunu söyledi. Paris yönetimi, yardım konvoylarının bölgeye girebilmesi için İdlib'de ateşkesin sürmesini talep ediyor. Astana görüşmelerindeki garantör ülkelerden İran, İstanbul zirvesinde yer almıyor. Eylül ayında varılan İdlib mutabakatında uzlaşılan maddeler şöyleydi: İdlib etrafında Suriye ordusu ile silahlı grupları ayıran 15-20 km derinliğinde silahsızlandırılmış tampon bölgeler oluşturulacak. 10 Ekim'e kadar bölgedeki tank, roketatar ve havan gibi ağır silahlar teslim edilecek 'Radikal terörist örgütler' 15 Ekim'e kadar silahsızlandırılmış bölgeden çekilecek. 2018 sonuna kadar M4 (Halep-Lazkiye) ve M5 (Halep-Hama) otoyollarının güvenliği sağlanıp trafiğe açılacak, Silahsızlandırılan bölgelerde denetimden Türk ve Rus askerleri sorumlu olacak.

Türkiye, İdlib'deki gözlem noktalarını güçlendirecek 
Sekizinci yılına giren Suriye iç savaşı, 15 Mart 2011'deki gösterlerin kısa sürede çatışmaya dönüşmesiyle başlamıştı. Bugüne kadar yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.


 

Yorumlar (0)