Doğruysa yer yerinden oynar! Kürtlere...

ABD'nin YPG güçlerine silah desteği verdiği alenen biliniyor. Türkiye sabrını koruyarak ABD'yi uyarmaya devam ediyor. Ancak Suriye kaynaklı haber sitesinde yayınlanan çarpıcı iddia her şeyi bir anda değiştirebilir. Detaylar haberimizde...

Son Dakika 27.03.2017, 09:21
995
Doğruysa yer yerinden oynar! Kürtlere...

Haber Suriye kaynaklı bir haber sitesine ait. Türkiye, ABY'yi teröristlerle işbirliği yapmamaları konusunda defalarca uyardı. Buna rağmen ABD'nin Irak ve Suriye'de büyük bir Kürt devleti kurulması yönünde çeşitli Kürt gruplarla anlaştığını iddia edildi.
 ABD KÜRDİSTAN İÇİN ANLAŞTI
 Sputnik'in haberine göre Inside Syria Media Center adlı haber portalinde yayımlanan yazıda, ABD'nin Suriye topraklarında özerk bir Kürdistan kurulması konusunda Kürtlerle anlaştığı iddia edildi. Söz konusu anlaşmanın Rakka ve Tabka'nın geri alınmasının hemen ardından yürürlüğe gireceği öne sürüldü.
İddiaya göre, Suriye'nin yanı sıra Amerikalılar, DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması ve Suriye'nin yıkılmasının ardından Suriye ve Irak topraklarında kurulacak yeni büyük Kürdistan devletinin sınırlarını da çizdi. Yazıda, Washington'un terör örgütü YPG'nin, DEAŞ'ı yenebilecek tek güç olarak gördüğü de belirtildi.

ABD SÖZÜNÜ TUTMADI
 Suriye’de Münbiç’ten Rakka’ya uzanan hat üzerinde tehlikeli bir denklem oluştu. Türkiye, Fırat Kalkanı harekatı ile Suriye’de sahada etkili bir biçimde yer alacağını ortaya koydu. El Bab’ın alınmasıyla Münbiç ile Afrin çizgisi üzerinde güneyden oluşturulması planlanan Kürt koridoru planı engellendi. El Bab operasyonu safhasında ABD hava desteğini bir süre çekmişti. ABD’nin söz vermesine rağmen YPG de Münbiç’ten çekilmedi. 
 TSK’nın özel birlik tank ve topçu desteği altında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları, El Bab operasyonunun ardından Münbiç’e doğru ilerledi. Türk tankları desteğindeki ÖSO’ya karşı, PYD Rusya ile anlaşmaya vardı. PYD, Münbiç’in batısındaki bölgeyi Rusya desteğindeki rejime bıraktı. Bölgeye rejim güçleri ile Rus zırhlıları yerleşti. Böylece bölge, Türk askerleri ve ÖSO’nun ilerleyişine karşı kapatıldı. 

ABD’DEN MENBİÇ'E TAKVİYE 
 Türkiye’nin, harekâtın Münbiç’e doğru süreceği yönündeki açıklamalarının ardından ABD’nin Münbiç çevresindeki güçlerine zırhlı birliklerle takviyede bulunması dikkat çekici bulundu. ABD, Münbiç bölgesini Fırat Kalkanı güçlerine karşı kapatan bir konuşlanma içine girdi. ABD, PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi konusundaki sözünü tutmazken, Rakka operasyonu için PYD ile işbirliği içine girdi. Türkiye, ABD’ye Rakka operasyonunun Türk ve Amerikan özel birlikleri ve ÖSO güçleriyle yapılması önerisinde bulunmuştu. Ancak 21 Mart’tan itibaren Rakka’ya fiilen başlatılan operasyon, ABD’nin Rakka için ağırlığını YPG’nin oluşturduğu SDG tercihinde bulunabileceğini gösterdi. YPG güçleri, Rakka’ya 8 kilometre kadar yaklaşmıştı. 21 Mart’taki harekâtta ise Rakka’nın güneybatısına güç kaydırması yapıldı. ABD özel birlikleri Tabka bölgesine konuşlandırıldı. 
 Ağırlığını YPG’nin oluşturduğu SDG güçleri de bu bölgeye yerleşti. Zırhlı araçlar bölgeye sevk edildi. Bu bölgenin önemi, Rakka-Halep karayolu ile demiryolunun buradan geçmesinden kaynaklanıyor. 
 YPG’YE JAVELİN FÜZESİ 
 ABD’nin Rakka operasyonunda kullandığı terör örgütü YPG’yi, ağır silahlarla donatması Türkiye’yi ciddi biçimde rahatsız edici boyut kazandı. ABD, YPG’ye 200’ün üzerinde IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcı verdi. ABD’nin YPG’ye verdiği silahlar içinde dikkat çekici olanlarından biri de, ABD menşeli FGM-148 Javelin anti tank füzesi oldu. Tank katili olarak nitelendirilen füze, lazer güdümlü olarak omuzdan atılıyor ve çok etkili.  YPG’nin ABD’den aldığı bir diğer silah ise yerden havaya atılan Stinger füzesi. Tow ve Milan füzelerine sahip olan YPG, Javelin ve Stinger füzeleri ile silah gücünü ciddi biçimde artırdı. ABD, daha önce Javelin füzelerini Türkiye’ye satmamıştı. YPG’nin Javelin ve Stinger füzelerine sahip olması, Ankara’da ciddi biçimde rahatsızlık yarattı. Bu gelişmelere karşı Türkiye’nin Suriye satrancında nasıl bir hamlede bulunacağı ise merak konusu oldu.

Kaynak:Vatan

Yorumlar (0)