"Doğru söyleseydi, kurtulacaktı"

Adana'da Türkan Sarıkaya'nın darp edilerek öldürülmesine ilişkin davada mütalaasını veren savcı, sanık hakkında müebbet hapis istedi.

Son Dakika 21.03.2017, 13:07 21.03.2017, 13:11
698
"Doğru söyleseydi, kurtulacaktı"

Adana'da 28 yaşındaki Türkan Sarıkaya'yı darbederek  öldürdüğü ileri sürülen sanığın yargılanmasına devam edildi.

Mahkeme başkanı, sanık ile ölen genç kız arasındaki görüşme  kayıtlarının geldiğini, araştırılacak başka hususun kalmadığını belirtip savcıya  mütalaası için söz verdi.

    Savcı mütalaasında, sanık Bünyamin Fikirdeşici ile öldürülen Türkan  Sarıkaya’nın 2-3 yıl öncesi bir ortamda tanışıp arkadaş olduklarını ve zaman  zaman bu arkadaşlıklarının kesintiye uğramasına rağmen görüşmeye devam  ettiklerini belirtti.

    Olay günü sanığın arkadaşı Sarıkaya'yı iş yerinden aldığını belirten  savcı, Alkolü olduğu sanılan sanığın maktulden cinsel yönden faydalanmak  istediği, arzusunun yerine gelmemesi üzerine de kadını darbettiğini aktardı.

    Savcı, Adli Tıp Kurumu’nun otopsi raporunda Sarıkaya'nın kafatasında  birden fazla yerde çatlaklar oluştuğunun yer aldığını ifade ederek şunları  kaydetti:

    "Olayın gerçekleştiği yerde maktule ait kan örnekleri bulunmuştur.  Sanık Bünyamin, bu darp neticesi işlemiş olduğu suçtan kurtulmak için maktulün  üzerine içki dökerek, olay yerine çağırdığı arkadaşlarına Türkan'ın alkollü  olduğunu söyleyip olayı gizlemeye çalışmıştır. Sanığın 'alkol koması' beyanının  baz alınarak Türkan'ın kafa çatlaklarıyla ilgili tedaviye başlanmamıştır. Bu  şekilde kadını darbettiğini gizlemeye çalışmış. Sanık doğruyu söylemesi halinde  Sarıkaya yapılacak tedavi sonrası yaşıyor olabilirdi."

    Fikirdeşici'nin cinsel isteğinin geri çevrilmesi üzerine öfkelenerek  şiddetli darpla Türkan Sarıkaya'yı kasten öldürme olayını gerçekleştirdiğini  ifade eden savcı, sanığın müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

    Mütalaayı kabul etmeyerek mağdur olduğunu ileri süren sanık ise  "Kesinlikle böyle bir şey yapmadım. Kimin ihmali varsa benim de varsa  cezalandırılmasını istiyorum." ifadesini kullandı.

    Maktulün annesi Birgül Uğurçalar, sanığın en ağır şekilde  cezalandırılmasını isteyerek "İçim yanıyor. Kızımı kendi ellerimle ambulansa  bindirdim. Yüzü şiş içindeydi, konuşacak durumda değildi. Bir yıl olacak. Kızımı  çok özledim." diyerek ağladı.

    Baba Ali Haydar Sarıkaya da Allah'ın adaletine sığındığını belirterek,  "Filmlerde iki rol vardır, biri iyi diğeri kötü. Herkes rolünü iyi oynuyor. Onlar  mağdur, biz suçlu olduk gibi. Hiçbir kul yaptığını çekmeden ölmez. Kimse  yalanlara sığınmasın." dedi.

    Mahkeme heyeti duruşmayı karar için erteledi.

    Mobilya şirketinde yönetici asistanlığı yapan Türkan Sarıkaya, 9 Şubat  2016'da Bünyamin Fikirdeşçi'nin Cumhuriyet Mahallesi'ndeki iş yerinde darbedilmiş  halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede 15 Şubat'ta yaşamını yitirmişti.  Sarıkaya'nın otopsi raporunda "künt kafa travması" sonucu yaşamını yitirdiği  belirtilmişti.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, tutuklu  sanık Bünyamin Fikirdeşici (29) ile maktulün annesi Birgül Uğurçalar, babası Ali  Haydar Sarıkaya ve taraf avukatları katıldı.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)