Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep ile ilgili açıklama yapıyor!

Halep ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye’de siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var" dedi.

Son Dakika 16.12.2016, 14:29 16.12.2016, 14:33
127
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep ile ilgili açıklama yapıyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilere açıklama yapıyor.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Biz Türkiye olarak başından beri Suriye’de ateşkesi, barışı ve siyasi çözümü önerdik. Ateşkesin sağlanması, siyasi çözüm için çok çaba sarfettik. Suriye’de siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var. Alınan kararların uygulanmadığı, ihlal edildiği görüldü. 

Rusya ve İran’la da ikili temaslarımız oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin ile yaptığı görüşmede çok ciddi, çok boyutlu temaslarımız oldu. Ruslar ile muhalefeti bir araya getirmeye çalıştık. Bazı mutabakatlar sağlandı, bazıları ise uygulanmadı. Temaslar devam ederken Halep’te durum hep kötüye gitti. 

Muhataplarımızla görüştük, süreci takip ettik. İnsani yardımların bir an önce ulaştırılması için görüşmelerimiz sürüyor. Hiç kimse yardım etmese de Türkiye Cumhuriyeti olarak nasıl 3 milyon insana kucak açtıysak, Halep’teki kardeşlerimize de yardımı ulaştırıyoruz. Hazırlıklarımız tam. 

Dün taciz ateşleri oldu, bu yüzden gecikme yaşandı. Bu sabaha kadar 6 tur yapıldı. İnsanların alınabileceği yere girebilecek araç sayısı bellidir. 7 bin 500 kişi kurtarıldı. Hasta, yaralı, kadın ve çocukları öncelikle Türkiye’ye alıyoruz. Halepli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Son konvoyla ilgili tıkanıklık oldu. 

Bizim arzumuz Suriye’de ateşkes sağlansın. Ateşkesle birlikte kuşatma altında olan tüm insanlar özgür hale gelsin. Biz mezhep ayrımı yapmayız. Siyasi dönüşüm için görüşmeler başlasın. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. 

Kaynak:Ntv

Yorumlar (0)