Ceset Yiyen Ayı Tespit Edildi

Kastamonu’da mezardan ceset çıkartıp yiyen ayı, bölgeye kurulan foto kapanla tespit edildi.

Son Dakika 04.11.2014, 09:01 04.11.2014, 09:03
329
Ceset Yiyen Ayı Tespit Edildi

Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde Yağlıca Mahallesinde aç kaldığı için 50 gün önce defnedilen Halil Ü.’ye ait cenazeyi mezardan çıkartıp cesedi yiyen ayı, cesedin bir kısmını yedi. Mantar toplamaya giden vatandaşlar, mezarı tahrip edilmiş ve cesedi de mezarın yanında buldu. Vatandaşların şikayeti üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından ayının tespitine başlanıldı. Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, mezarlığın yakınına domuz leşi koydu ve ayıyı tespit etmek içinde yakınına foto kapan kurdu. Birkaç gün sonra mezarlığa musallat olan ayı, mezarlığa gelerek domuz leşinin bir kısmını yedi. Mezarlığın yakınına kurulan foto kapana yakalanan ayı, foto kapanı fark etmesi üzerine olay yerinden hızlıca uzaklaştı. Mezardaki cesedi yediği tahmin edilen ve foto kapana yakalanan boz ayının yaklaşık 450-500 kilo arasında ve 10-15 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

CESET YİYEN AYININ TESPİTİ HALİNDE AVLATTIRILACAK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, çeşitli yaban hayvanlarının insanların malına ve canına kast etmesi yönünde olduğunu hatırlatarak, “İnsana veya doğrudan canına kast edilecek şekilde hatta insanın ölüde olsa mezarlıkta yapılacak saldırılarda, buna müdahale ediyoruz. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalışma yapıyor” dedi.
Kastamonu’da mezar kazarak ceset çıkartan ve bu cesedin bir kısmının ayılar tarafından yenildiğini hatırlatan Bayazıt, “Mezarlıkta ayı tarafından bir kazınmayla mevtanın ortaya çıkartılması söz konusu oldu. Bu çerçevede biz, o ayının orada tespitine çalışıyoruz şu anda. Hangi ayı olduğunu tespit ettiğimizde, profesyonel avcılar tarafından doğrudan bu ayıyı avlatarak, bertaraf etmiş olacağız. Bu kapsamda söz konusu yere foto kapanlarımızı kurduk. Kaymakamlığımızla irtibat halindeyiz. Ayının tespiti halinde ortadan kaldırılacak. Böylelikle de doğrudan insana olan zararları da bu yöntemle engellemiş olacağız. Saldırıların esas noktası gıdadır. Yaban hayvanlarının ormanlık alandı tüketebileceği çok fazla bir ürün kalmadı. Özellikle ayılar, çok fazla et tüketmez, meyve türlerini çok fazla tüketir. Köylülerimizde bu meyve türlerini ağaçlardan topladıklarında bunları ticari ürüne dönüştürüyorlar veya kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ama oradaki yaban hayvanlarında gıda ihtiyacını karşılayacağı ürünleri ortadan kaldırmış oluyorlar. Hayvanda doğal olarak insana yakın olan bölgelere gitme ihtiyacı duyuyor” diye konuştu.

Yağlıca Mahallesi Muhtarı Halil Cırman ise, “Mezarlığa geldiğimizde mezarı yarı açık vaziyette, mevtayı da 3-4 metre mezardan ileride bulduk. Vahşi hayvanın yaptığı belli oldu, ayak izleri toprak üzerinde belli. Belediyeden yardım istedik. Belediyenin kepçesi ile mevtayı tekrar geri defnettik” şeklinde konuştu.

Yağlıca Mahallesi Camii İmamı Adem Demir de, “Mevtayı mezardan çıkmış bir şekilde köylülerimizle birlikte gördük. Gördüğümüz manzara dehşetti. Mezar açılmıştı. Mezardaki tahtalar da insan gibi etrafa savrulmuştu. Cenaze de mezardan 3-4 metre ileriye götürülmüştü. İlk gördüğümüzde tabii ki bakılacak halde değildi. Durum, karından başlayarak içersine doğru bir elleşme olmuş. Mevtayı, temiz bir kefenle tekrar kefenleyerek, buraya defnettik. Mezarın etrafına kireç döktük. Etrafa hastalık bulaşmasın diye ve mezarın üzerine diken koyarak korumaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

MHP Ağlı İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Sait Yulu ise, şunları söyledi: “Ayılar, aç oldukları için köyümüze, evimizin yakınına kadar geliyorlar. Şimdiye kadar başımıza hiç böyle bir şey gelmedi. Bu yıl çok fazla meyve olmadığından aç kalan ayılar, köylerimize kadar gelip arıları, mezarları tahrip ediyorlar. Devletimizin bunlara bir önlem alması gerekiyor. Ayıların bir şekilde ormanlık alanda doyurulması gerekiyor. Bu ayılar, aç kaldığı müddetçe yarın bir gün gelip evimizdeki hayvanı, hatta insanları da yiyecek”

Yorumlar (0)