BM'den İsrail'e Kudüs uyarısı!

BM, İsrail'in Doğu Kudüs'ten çekilmesini engelleyen yasa tasarısının şiddet olaylarını artırabileceğini ve kaygı verici olduğunu bildirdi

Son Dakika 22.08.2017, 22:16
44
BM'den İsrail'e Kudüs uyarısı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel  Sekreteri'nin siyasi işler konusundaki yardımcılarından Miroslav Jenca, İsrail  parlamentosunun (Knesset), İsrail'in Doğu Kudüs'ten çekilmesini engelleyen yasa  tasarısının ilk okumasını onaylamasını eleştirdi. 

BM Güvenlik Konseyi, "Filistin dahil Ortadoğu'daki durum" konulu  olağan toplantısını yaptı.

Toplantının başında konuşan Jenca, Mescid-i Aksa'daki gelişemelere  değinerek tüm taraflara ibadet edenlerin ve ziyaretçilerin güvenliğinin  sağlanması çağrısı yaptı.

İki devletli çözüm için toplumlar arasında güven tesis edilmesinin  önemini de vurgulayan Jenca, Knesset'in, İsrail'in Doğu Kudüs'ten çekilmesini  engelleyen yasa tasarısının ilk okumasını onaylamasının bu güvene zarar  vereceğini söyledi.

Jenca, "Eğer bu tasarı onaylanırsa İsrail'in işgal altında bulunan  Doğu Kudüs'teki kontrolü daha da artacak ve bu durum, BM kararları doğrultusunda  bir uzlaşıya varılmasını zorlaştıracaktır. Kudüs'ün nihai statüsü sorunu taraflar  arasında müzakerelerle çözülmelidir. Kentin demografik yapısını etkileyecek her  türlü adım son derece kaygı vericidir ve şiddet olaylarına yol açabilir." dedi.

İsrail Parlamentosuna Yahudi Evi Partisi Milletvekili Shuli Moalem  Refaeli tarafından sunulan tasarı, "Kudüs'ün, İsrail devletinin ve Yahudi  halkının ebedi başkenti olduğu ve İsrail'in başkenti olması durumunun 120 üyeli  Knesset'teki 80 üyenin onayı olmadan hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini"  öngörüyor.

Tasarının kanun olabilmesi için 3 oylamadan daha geçmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)