Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli'ye idam cevabı!

Ak Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği, idam ve Cumhuriyet gazetesine operasyon konularında önemli açıklamalarda bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "idam cezasının getirilmesi için işbirliğine hazırız" mesajına yanıt veren Başbakan, sınırlandırılmış bir idam düzenlemesi getirilebileceğini söyledi

Son Dakika 01.11.2016, 13:21
220
Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli'ye idam cevabı!
Başbakan'ın konuşması şöyle:

14 yıl boyunca milletimiz her zaman bizimle birlikte bizden desteğini hiç ama hiç eksiltmedi. Çünkü AK Parti milletin partisidir. AK Parti milletin inancından, umutlarından, özleminden doğan bir partidir. AK Parti millete hizmet sevdasının adıdır. AK Parti hükümetleri olarak bugüne kadar canla başla çalışarak milletimizin duyduğu bu güvene layık olmak gayreti içerisindeyiz. Zorlu, sorunlu bir coğrafyanın ortasında olmamıza rağmen istikrarlı bir ülkeyiz. Milletin birliği her zaman önceliğimiz oldu, önceliğimiz olmaya devam edecektir. Her krizin ardından kazanan çok şükür ki, millet oldu, demokrasi oldu. Türkiye eskiye göre daha güçlüdür. Ekonomi, yatırım, büyük projelerimizde daha güçlüyüz elhamdülillah. Biz millete efendilik yapmaya değil, hizmet yapmaya geldik. Milletimizin bize duyduğu güven en büyük gücümüz oldu, en büyük dayanağımız oldu. Mevlam bizi milletimize hizmet etme şerefinden alıkoymasın. Vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için çıktığımız bu yoldan bizi ayırmasın. 
 


'EMANETİN HAKKINI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

 
Ülkemize gelerek 15 Temmuz darbesi nedeniyle dayanışmalarını bize gösteren, ziyaret yapan ülkelerin yöneticileriyle, liderleriyle görüşmelerimizi sürdürdük. Afyon'da 25. İstişare Toplantımızı gerçekleştirdik. AK Parti hareketinin temellerinin atıldığı Afyonkarahisar'ın bizim kalbimizde apayrı bir yeri vardır. Toplantımızda milletimizin bizden beklentilerini gözden geçirdik. Neler yapmamız gerektiğini kurucularımız, milletvekillerimiz ve yetkili organlarımızda enine boyuna değerlendirdik. Bu istişare toplantımızda yeni hedefler, yeni projeler için gerekli yol haritasını elirleyerek çıktık. AK Parti olarak biz millete verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışmaya, bize tevdi edilen emanetin hakkını vermeye devam edeceğiz. 


'TÜRKİYE'DE EKONOMİ BOZULUYOR' ALGISINI YAYMAYA ÇALIŞIYORLAR'
 
Türkiye'de 8 yıldır devam eden Yatırım Danışma Toplantısı'nı İstanbul'da gerçekleştirdik. Bu toplantıya 21 büyük küresel firma katıldı. Bu firmaların toplam cirosu 20 milyar dolar civarında, 1,5 milyon insana iş veriyorlar. Bu toplantıların amacı Türkiye'deki yatırımların ve gelecek beklentilerinin değerlendirilmesiydi. Toplantıda gördüğümüz en önemli hususlardan bir tanesi FETÖ ve onun uzantılarının ısrarla yaymaya çalıştığı Türkiye'de ekonomi bozuluyor, istikrarsız bir döneme gidiyor, algı propagandasının aksine küresel yatırımcıların Türkiye'ye olan güveninin artarak devam ettiğini ve yeni yeni projeler yapma yönünde iradelerini ortaya koymuşlardır. Sadece Türkiye'de küresel yatırımlar yapılmıyor aynı zamanda Türkiye üzerinden bölgedeki bütün yatırımlar izleniliyor, kararlar veriliyor. Bu toplantıda ekonomiyle ilgili yapısal reformlar, orta vadeli program ve 2017 bütçemiz başta olmak üzere bütün güncel ekonomi programlarını ele aldık. Türkiye'ye gelen konsey üyelerinin Türkiye'ye yatırımların arttırılmasının hedeflendiğini dinledik.
 
'CUMHURİYETİN 100'ÜNCÜ YILINDA YERLİ VE MİLLİ JETLERİMİZ UÇACAK'
 
2009 küresel krizinin çok hafif geçmesinin sebebi Türkiye'nin krizde yatırımlara hız vermesidir. Daha sonra Savunma Sanayi İcra toplantısını gerçekleştirdik. Bu toplantıda çok önemli kararlar aldık. Savunma kabiliyetimizi güçlendirmek, caydırıcılık altyapımızı geliştirmek için 26 projenin hayata geçirilmesinin onayını verdik. Bunların toplam maliyeti 4 milyar 100 milyon dolardır. Bu toplantıda ayrıca Türkiye'nin de içinde olduğu F-35 uçaklarının ilk partisinin 2021 yerine 2018'de Türkiye'ye gelmesi konusunda kararımızı aldık. Yeni nesil birleşik savaş uçakları projesiyle Türkiye savunma kabiliyetini arttırmış olacak, bunun yanısıra da bölgedeki istikrara, güvene, barışa önemli bir katkı sağlayacak. Unutmayalım ki, bu en modern uçakların yapımında Türkiye de var. Yapılacak her uçağın yüzde 50 maliyetini oluşturan Türkiye'de yapılacak, Türkiye'den gidip orada monte edilecek. Türkiye bugün tankını, gemilerini yapacak konuma geldi. Şimdi inşallah uçağını da yapacak, Cumhuriyetin 100. yılında tamamen yerli ve milli üretimimiz olan jetlerimiz semalarda uçacaktır. 

'AVRUPA'NIN 6'NCI BÜYÜK GARINI AÇTIK'

650 milyon dolar gelecek 4 yıl için ARGE faaliyetlerine kaynak ayıracağız. Cumartesi günü milletçek büyük bir coşkuyla Cumhuriyetimizin 93. yıldönümünü bütün yurtta kutladık. Başta Cumhuriyetin kurucularından Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülkenin istiklali, istikbali için hayatlarını ortaya koyan ve yine 15 Temmuz darbe girişiminde göğüslerini uçaklara, tanklara siper eden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyoruz. Geçmiş nesillerden devraldığımız Cumhuriyet'i aynı şuurla gelecek nesillere taşımak için and içtik ve bu andımızı Cumhuriyetimizin 93. yıldönümünde tekrar dile getirdik. 100. kuruluşunda Cumhuriyetimizin büyük hedefleri gerçekleştirme yolunda kararlılığımız aynen devam ediyor. Dev eserlerle geleceğe güçlü adımlarla yürüyoruz. Aynı gün 29 Ekim'de sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla Ankara YTH Gar açılışını gerçekleştirdik. Bu gar binası 200 bin metrekare kapalı alanı, 2 bin araçlık otoparkıyla Avrupa'da altıncı büyük tren garıdır. 
 
14 İLİMİZ HIZLI TREN HATLARITINDAN YARARLANACAKTIR
 
Ankara YHT Garı'yla beraber demiryollarında son yıllarda ortaya koyduğumuz atılım daha da ileri gidecek ve nüfusun yüzde 50'sini oluşturan 14 ilimize hızlı tren hatları yayınlanacaktır. Bütün hızlı tren hatlarının buluştuğu yer Ankara olacaktır. Bir dünya şehri olan İstanbul için geleceğe yönelik yatırımlarımızı, mega projelerimizi bir kez daha gözden geçirelim. Yedi tepeli İstanbul'a 7 büyük proje kazandırıyoruz. Bunlardan 5'i bitti: YHT, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli... Avrasya Tüneli iki kıtayı iki dakikada geçeceğiniz denizin altında 106 metre derinlikte seyahat edeceğiniz bir proje. Dünyada bu derinlikten geçen başka hiçbir denizaltı tünel yok. En derini Amerika'da 44 metre. Türkiye'nin farkı da bu olsun dedik. Biz inanıyoruz ki, zor hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır. Projelerimizden bir tanesi dünyanın en büyük havalimanı. Bazılarının alay ettiği, bazılarının da Gezi olaylarında protesto edip yapımını engellemeye çalıştığı 250 milyon kapasiteli havalimanının ilk etabını 26 Şubat 2018'de hizmete alıyoruz. Bu haliyle 90 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip. 


'CHP ÇARŞI GİBİ HER ŞEYE KARŞI'

Baştan beri Türk Milleti bi yeni anayasayı yapın diyor. Bunun için bi yetkiyi bize verdi. Şimdi millete verdiğimiz sözü yeri getirme zamanımız geldi. Anayasa değişikliğini referanduma götürecek güç bizde yok. 330 ve üstü oy gerekli. Bin anayasada uzlaşalım. Öyle yapamıyorsak demek ki... Cumhuruiyet Halk Partisi, Çarışı gibi  her şeye karşı. Biz ne dersek tersini söylüyorlar.  

YENİ ANASAYA İLE VESAYETİ TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN ÇIKARACAĞIZ
 
Yapacağımız anayasa değişikliğiyle vesayet odaklarına son darbeyi vurmuş olacağız ve vesayeti Türkiye demokrasisinin gündeminden çıkaracağız. 2002'de seçimi kazanıp Ankara'ya geldik. Sağdan soldan kafayı uzatanları gördük. Hoşgeldiniz, yeni ortağınız biziz. Kardeşim ne ortağı? Biz milletten aldık yetkiyi, siz nereden çıktınız? Ama vesayet odakları Ankara'da eskiden beri hep varolmuştur. AK Parti yılmadan, yorulmadan millete hizmet etti. Eğitim, ulaşım, sağlık, tarım, ekonomide milletin yüzünü güldürürken bunları yaparken önümüze çıkan o gizli ortakların, vesayet odaklarının birer birer icabına bakarak bugünlere geldik. Bunlar ilk önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde önümüze çıktılar. Ana muhalefet partisi de bunların ana sponsoru. 367 icadıyla sözde AK Parti'ye Cumhurbaşkanını seçtirmeyeceklerdi. Hodri meydan dedik, biz seçemezsek millet seçer dedik. Millet Recep Tayyip Erdoğan'ı yüzde 52 oyla cumhurun başı yaptı mı, yapmadı mı?

ANA MUHALEFET LİDERİ YENİKAPI RUHUNDAN AYRILMA GAYRETİNDE
 
Oradan sonuç alınmayınca bu kez iktidar partisini kapatmaya kalktılar. O gün ben Hollanda'da resmi ziyaretteydim. Muhatabım dedi ki, herhalde bu şaka. Yok dedim, şaka değil, biz bunlara alışığız, ama sonunda millet kazanır, demokrasi kazanır. Vesayetçiler eninde sonunda hesabını verir. Burada da bitmedi bu kez yargı yoluyla vesayet kurmaya çalıştılar. Anayasa değişikliğiyle yargı reformuyla bunu da aştık. Zihniyet değişmedi, taşeronlar değişti. Bu sefer FETÖ piyasaya çıktı. Gezi ve 17 Aralık'ta vesayet yoluyla iktidarı ele geçirmeye çalıştılar. Bir kez daha püskürtüler ama durmadılar. Güçlerini topladılar 15 Temmuz'da finale çıktılar. Millet de meydana indi onlara dersini verdi. Darbeye karşı biraraya geldik. Sonra ne oldu ne bitti anamuhalefet partisi lideri Yenikapı ruhundan ayrılmak için binbir bahanenin peşine takıldı. Bu Yenikapı ruhunu gözümüz gibi koruyacağız. AK Parti olarak bu ruhu yaşatmak için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. 
 
SORUMLU DAVRANIŞ GÖSTEREN BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
O günkü duruşunu bugün de devam ettiren MHP'ye teşekkür ediyorum. Bu konudaki millet, memleket menfaatini ön plana alan ve bu yönde sorumlu davranış gösteren sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum. Hepimizin seçim vaadinde yeni anayasa var. Hükümet programında bu var. AK Parti söylediklerini yapan, yapamayacaklarını söylemeyen partidir. Şimdi artık millete verdiğimiz sözü yerine getirme zamanıdır. Anayasa değişikliğini bizim referanduma götürecek sayımız yok. 330 ve üstü olacak ki, referanduma gitsin ve millet halkoylamasında kararını versin. Biz şunu istiyoruz; bizim istediğimiz gibi anayasayı oylayalım demiyoruz. Bir anayasa değişikliği teklifimiz var siz de teklifinizi getirin vatandaşa gidelim. Vatandaş hangisini onaylarsa başımız gözümüz üstünde yeri var. Bundan daha açık, daha adil bir teklif olabilir mi? Bütün partilerin katılımıyla bir anayasada uzlaşalım. Öyle anlaşılıyor ki CHP tamamen karşı. Onlar aynen Çarşı gibi herşeye karşı... Biz ne nöylersek aynen tersini söylüyorlar. Kunduracı ile bilim adamı var. Karşılıklı oturuyorlarmış. Birisi kundura tamiri diğeri de yıldızları inceleyip hava tahmini yapıyormuş. 


ÇALIŞMALARIMIZDA MHP'NİN HASSASİYETİNİ DİKKATE ALDIK
 
Anayasa değişikliğinde sona geldik. Hazırlıklarımızı tamamladık meclise getireceğiz. En azından 330 erişmek ve üstüne çıkmak için AK Parti yanında MHP'nin desteği de önem arzetmektedir. MHP'nin de hassasiyetini dikkate alarak azami oranda bir hazırlık içerisinde çalışmalarımızı tamamladık. Asillere gidecek bir metnin vekillerin durdurması siyasetin de milli iradenin de ruhuna uygun olmaz. Allah gayretimizi arttırsın, çalışmalarımızı milletimize, memleketimize faydalı olmasını niyaz ediyorum.  

AVRUPA PARLAMENTOSUNA 'CUMHURİYET GAZETESİ' CEVABI

Bir gazetenin yöneticilerine ve gazetenin vakfına yönelik bazı ithamlar var. İthamlar şu; bu vakfın 2013 yılından beri iki grup arasında davalı, nizalı olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı da bir şikayet sözkonusu. Ağustos'tan beri tahkikat yapılıyor. İki boyutu var gazeteciyi çıkaran vakfın yöneticilerinin yanlış işlemlerinden dolayı yapılan başlatılan ve kurumsal takibat, diğeri de terör örgütlerine üye olmadan teröre destek vermek suçlamasıyla başlatılan bir tahkikat. Gözaltılar yapıldı hemen koro halinde başladılar; basın özgürlüğü elden gidiyor. Basın özgürlüğüne sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Bizim Avrupalı dostlarımızla anlaşamadığımız konu bu. Terörle mücadelede attığımız adımlarda hemen önümüze basın özgürlüğünü getiriyorlar. Bugün Avrupa Parlamentosu, gazeteyle ilgili gözaltılar bizim çizgimizdir diyor, kardeşim senin çizgine biz bakmayız, bizim kırmızı çizgimizi millet çizer. Senin çizginin üstüne bir çizgi de millet çizer. Bırakın bu işleri. Türkiye salvolarla hizaya getirilecek bir ülke değil. Gücünü milletten alır hesabını millete verir. 


'İDAM İÇİN SINIRLANDIRILMIŞ BİZ DÜZENLEME YAPILABİLİR'

Sayın Bahçeli bir açıklama yaptı bugün. İdam meselesi bir anayasa meselesidir, anayasadaki  bir uzlaşma meselesidir. Diğer siyasi partilerle bu konuda bir mutabakat
 sağlanırsa milletin umumi arzusu olan, sınırlandırılmış bir düzenleme  yapılabilir. Sayın Bahçeli’nin düşüncesini dikkate alacağız, biz de anayasa değişiklik teklifimizi yapacağız."
 
Yorumlar (0)