Bakanlık kolları sıvadı!

Sağlık Bakanlığı'nın açmış olduğu Viral Hepatite savaş öncesinde de açıklanan 5 yıllık Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı'na ilişkin önemli bir girişimde bulundu.

Genel 04.03.2019, 09:58
267
Bakanlık kolları sıvadı!

Riskli gruplardan olan Hepatit B ve C taramaları için bakanlık, uyarısını dile getirdi. Bakanlıktan gelen yazının ellerine ulaştığını belirten Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Rahmet Güner, “Yaklaşık iki ay kadar önce hamilelerde hepatit taraması rutin hale getirildi. Eğer anne hamileyken bu enfeksiyonu tespit edersek, bebeği koruyabilmek için elimiz güçleniyor. Bebeğe doğar doğmaz aşı, annede hepatit varsa ilaveten immünoglobülin yapılıyor. Hatta bazı durumlarda son 3 ayda, annede virüs yükü belli bir eşik değerin üzerindeyse, anneye güvenilir, gebelikte de kullanılabilen ilaç verilebiliyor” dedi.

KORUMA AŞIYLA BAŞLAR

Korumanın aşıyla başlayacak oluşunu dile getiren  Güner, “Aşıyla başlayacak korumada bir antijen veriyorsunuz, onun vücuttaki birtakım bağışıklık sistemini güçlendirici reaksiyon oluşturmasını bekliyorsunuz. Ama bu zaman alıyor. Eğer bebek doğarken annede var olan mikropla karşılaşırsa, bebek aşının koruyuculuk oluşturmasına kadarki sürede bu mikrobu almaya açık. Dolayısıyla çok erken bir vakitte mikropla karşılaşmış oluyor” diye konuştu.

Güner, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Hepatit B hastalığında var olan tedaviler hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Ya da kişide hepatit C var... Hsla toplumsal baskılar hissediyor bu hastalarımız. Oysa bunların takipleri var, tedavileri var. Hepatit C de durum günümüzde çok daha iyi. Hepatit C de yüzde 99 kür sağlayan tedavi var artık. Kür dediğimiz mikrobun vücuttan atılması.”


TOPLUMA EĞİTİM

Güner, Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı içeriğince çok önemli çalışmalar yürütüleceği kayıtlara geçti. Ayrıca Güner, bağışıklamanın yürütülmesi, artırılması, viral hepatit sürveyansının güçlendirilmesi, tanı konulan vakaların bildirilmesindeki aksaklıkların giderilmesi gibi adımların da beraberinde geleceğini kaydetti. Bu mücadele kapsamında bulaşma oranın yüksek olduğu mesleklerdeki vatandaşlara eğitim verileceğini söyledi.

Yorumlar (0)