Bakan İsyan Etti… Artık Dur!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın saldırılarına yönelik, ''Uluslararası toplumun artık "dur" demesini istiyoruz." dedi.

Son Dakika 26.12.2015, 14:20
188
Bakan İsyan Etti… Artık Dur!

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'de dün ve önceki gün düzenlediği saldırılarda sivilleri hedef almasına tepki göstererek, "Bu saldırılar ne insaniyete ne de insanlık vicdanına sığar" dedi.

Çavuşoğlu, AA muhabirinin dün ve önceki gün Rusya'nın Suriye'de sivilleri hedef alan saldırılar düzenlemesine ilişkin sorusuna yanıt verdi.

Rusya'nın Şam kırsalında Doğu Guta'da sivilleri hedef alan saldırılar düzenlediği, perşembe günü Doğu Guta'nın Hamuriye ilçesine yapılan saldırıda ölenlerin sayısının 30'u geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, bunlardan en azından 8'inin çocuk olduğu, İrbin ilçesinde 6 sivilin hayatını kaybettiğinin bilindiğini anımsattı.

Çavuşoğlu, yine dün ve önceki gün Halep'in kuzeyinde Rus jetlerinin Azez'de yerleşim birimlerine, hastanelere düzenledikleri saldırılarda siviller, kadın ve çocuklar öldürüldüğünü ifade ederek yaralananlardan bazılarının Kilis'teki hastanelere sevkedildiğini söyledi.

Halep'te Zibdiye mahallesindeki Betül Camii mevkiine cuma namazı sırasında düzenlenen hava saldırısında da 5 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını anlatan Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'de sivil hedeflere yönelik saldırılarının ardı arkası kesilmeden devam ettiğini üzülerek gördüklerini belirtti.

İNSANLIK VİCDANINA SIĞMAZ

Çavuşoğlu, "Rusların hemen her gün Suriye'de sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılarla, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan sivilleri katletmesini şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılar ne insaniyete ne de insanlık vicdanına sığar" ifadelerini kullandı.

''ARTIK 'DUR' DENSİN''

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Sözün bittiği yerdeyiz. Suriyeliler, içinde bulunduğumuz zor kış şartlarında, şiddetin durması için uluslararası toplumdan medet umarken, kendilerine başka bir ülkenin hiçbir ayrım gözetmeksizin savaş açtığının idrakine varıyor ve her geçen gün daha da karanlığa gömülüyorlar. Uluslararası toplumun her sorumlu mensubunun bu son derece tehlikeli durumu bir an önce görüp, sadece Suriyeliler değil, bölgenin de selameti için bu saldırılara artık "dur" demesini istiyoruz."

Haber7

Yorumlar (0)