banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Bakan Bozdağ'dan Gülen'in iadesi ile ilgili flaş açıklama!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,15 Temmuz'dan bu yana 70 bin kişi hakkında işlem yapıldığını 32 bin civarında insanın tutuklandığını açıkladı. Bozdağ, Türkiye'nin Fethullah Gülen'in geçici tutuklanma talebi ile ilgili ABD'nin 1-2 gün içerisinde kararlarını bildireceğini dile getirdi.

Son Dakika 28.09.2016, 10:59 28.09.2016, 11:01
222
Bakan Bozdağ'dan Gülen'in iadesi ile ilgili flaş açıklama!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ NTV'de soruları yanıtlıyor. Bozdağ, emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un ikinci darbe girişimi iddiasına ilişkin olarak, "Bir takım aşiretlerin banka borçlarının ödendiği iddiası asılsız" dedi. 

"Fethullah Gülen'in geçici tutuklanma talebimizle ilgili  ABD 1-2 gün içerisinde kararlarını bildirecek" diyen  Bozdağ'ın konuşmasından satır başları şöyle:70 bin kişi civarında kişiyle ilgili işlem yapıldı. 32 bin civarında da tutuklama yapıldı ve süreç devam ediyor. Yeni tutuklananlar olabileceği gibi, tutuklananlardan adli kontrolle serbest bırakılanlar ya da serbest bırakılanlar olabilir. Yargılamanın nasıl yapılacağı tam olarak belli değil. 

YARGILAMA İÇİN ÖZEL BİR YER KURULURMASI SÖZ KONUSU MU?
Duruşma salonu konusunda bazı yerlerde ihtiyaç var. İstanbul'da böyle bir ihtiyaç yok ama Ankara'da böyle büyük sanıklı davaların yapılacağı bir yer yok. Bu nedenle Sincan'da bu çalışma yapılıyor. Sadece bir yerde yargılanmıyorlar bütün Türkiye'de yargılamalar yapılıyor. Davaların binlerce sanıklı davalar gibi görülmesi bu işin sulandırılmasına ver gerçeğin ortaya çıkmasının engellenmesine yol açar. O nedenle bu davalar Türkiye'nin her yerinde görülecektir. Cumhuriyet Başsavcıları gerekli değerlendirmeleri yapıyorlar. 

ABD TALEBE YÖNELİK BİLGİYİ 1-2 GÜN İÇİNDE VERECEK" 
Fethullah Gülen'in emir ve talimatıyla TSK içerisindeki Gülen'e bağlı FETÖ mensubu askerler ve onlara eklemlenen askerlerce ve sivillerle darbe teşebbüsü yapıldığına dair kimsenin şüphesi yok. Onda herkes hemfikir. Şu anda deliller bu darbe girişiminin Fethullah Gülen emriyle yapıldığı açıktır. Biz daha önceki 4 suçtan iadesini ve acilen tutuklanmasını talep ettik. Aramızdaki iade sözleşmesinin 9. maddesine göre ABD Fethullah Gülen'i tutuklamak zorunda. Tutukladıktan sonra bizden ek belge talep edebilir. İkinci olarak biz 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Ankara'nın verdiği tutuklama kararını da ilettik. Karar acil tutuklanmasını gerektiğini ve gerekçelerini somut bir şekilde ortaya koyuyor. ABD Başkan Yardımcısı'yla yaptığımız ikili görüşmede darbe girişimiyle ilgili kendilerine somut deliller gelmeye başladığını ifade etti. Onlar değerlendirmemizin sonucunu 1-2 gün içerisinde ileteceklerini ifade ettiler.

Yorumlar (0)