'B planı yok, savaş kapıda'

ABD Hazine Bakanlığı İran'a yönelik yeni yaptırımları açıkladı. Katar merkezli El Cezire kanalı ise ABD'nin yeni İran stratejisi hakkında "B planı yok: ABD'nin İran'dan yeni istekleri savaşın zeminini hazırlıyor" başlığını kullandı. Öte yandan, ABD Hazine Bakanlığı, İran'a karşı yeni yaptırımlarını açıklıyor. İran Devrim Muhafızlarına bağlı 5 İranlı'nın yaptırımların hedefi olduğu aktarıldı.

Genel 22.05.2018, 19:06
477
'B planı yok, savaş kapıda'

Ortadoğu merkezli El Cezire'ye görüş bildiren uzmanlar, yeryüzünde en çok yaptırıma maruz kalmış ülke olan İran için üretilen yeni stratejinin, İran'a 40 yıldır uygulanan ve hep başarısız olan politikalarına dönüşünü ve bunun Ortadoğu'da çatışma ihtimalini artırdığını öne sürdü.

Haberde ayrıca, Tahran Üniversitesi'nin en önemli profesörlerinden Mohammad Marandi'nin değerlendirmelerine de yer verildi.

Marandi, İran'ın anlaşmadan çekileceğini belirterek, Avrupa yetkilerinin anlaşmayı koruma çabalarına İran'ın şüpheyle yaklaştığını söyledi. Profesör, "İran daha sonra nükleer programını tam hızda sürdürecek ve ABD hükümetinin davranışı tam tersi sonuca sahip olacak" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dün açıkladığı yol haritasında Tahran’la yeni bir anlaşmanın koşulu; İran’ın tüm nükleer faaliyetlerine son vermesine ek olarak Ortadoğu’da kontrolündeki bütün güçlerini çekmesi ve Hizbullah başta olmak üzere bütün teröre örgütlerine desteğini kesmesi...

Yorumlar (0)