banner1571

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Atatürk'e dil uzatmak haddinize değil

Almanya’nın Devlet Televizyonu'nun yayınladığı bir belgeselde, Atatürk'ün Nazi Almanyası'yla birlikte çalıştığı” iddialarına sert bir tepki de Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi'nden geldi. ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, "Bu iddialar, asılsız, utanç verici iftiralardır. Atatürk'e dil uzatmak haddinize değil" dedi.

Genel 09.12.2019, 10:53
176
Atatürk'e dil uzatmak haddinize değil

ARD televizyonunun yayınladığı belgeselde, ‘Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’nı ileri sürdüğü iddialarına Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli,  "Bu iddialar, asılsız, utanç verici iftiralardır. Atatürk'e dil uzatmak haddinize değil" yanıtını verdi.

Atatürk ve Cumhuriyet Türkiye’sinin 2.Dünya Savaşı sırasında Alman bilim adamlarını, aydınlarını ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olduğunu söylyen Özkefeli, "Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyası’nın işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyeti’nde yeşertmiştir. O dönemin Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir. Hukuka olan inancıyla birlikte güçler ayrılığı ile hümanist ve aydınlanmış bir devlet fikri ile bağnazlığa, gericiliğe ve feodal sisteme son vermiştir. Farklı ırklara, dinlere saldırı Atatürk Cumhuriyeti’nin politikası değildir" görüşünü dile getirdi.

GAZ KULLILDIĞI İDDİASI YALAN
Söz konusu dönemde yabancı istihbarat elemanlarının Anadolu da kol gezdiklerini ve hiçbir istihbarat raporunda ARD kanalının iddialarına dair bir belge yayınlanmadığını ifade eden Özkefeli, "Tarih literatüründe böyle bir tarih kaydı yer almamaktadır. Dersim olaylarında gaz kullanıldığına dair bir belge, rapor yoktur. ARD televizyonunun uydurmasıdır. Bugüne kadar böyle bir iddia yokken bugün ortaya atılması üzerinde düşünülmelidir. Bu sözde belgeyi Almanya’ya servis edenler de iddiayı ortaya atanlar kadar onursuzdur. Bunlar biliyorlar ki Ortadoğu’da tek laik ve ulus devlet olan Türkiye’nin Atatürk ile bağları koparılabilirse, bir şekilde bulunduğu bölgenin de kontrolü denetimleri altına alınmış olacaktır. Atatürk’e, Cumhuriyet’e saldırıların asıl amacı budur" dedi.

TÜRKİYE'Yİ PARÇALAMAYA YÖNELİK
Türkiye'nin 21’inci yüzyılda emperyalist devletlerin tek ve ortak hedefi haline dönüştüğünü vurgulayan Özkefeli, "Bu nedenle geçmişte gösterdikleri çabadan çok daha yoğun ve sinsi bir saldırı ile Atatürk’ü ortadan kaldırma planları yaptıklarını Cumhuriyet Devrimleri’ni aşındırmak istemektedirler. Ulus devlete karşı küresel güçler tarafından açılan ve karşı devrimci işbirlikçiler tarafından hayata geçirilen mücadelede amaç, ulus devletimizi, Atatürk’ü yok edip çok kimlikli, çok dinli, çok ırklı, Ilımlı İslam modeli ile kökten dinciliği dönüştürme projesini uygulamaya koymaktır. Atatürk’e saldırı, emperyalist devletlerin Türkiye’yi parçalamaya yönelik planlarının bir parçasıdır" görüşünü dile getirdi.

ŞİDDETLE KINIYORUZ
UNESCO'nun doğumunun 100.yılını, yani 1981’i “ATATÜRK YILI” ilan ettiği gerçeği ortada iken, Alman televizyonunun yaptığı tam bir algı operasyonu olduğunu da söyleyen Özkefeli, "Bu çarpıtma; "Tarih yazanların yapanlara sadık kalmaları" gereğine dikkat çeken Atatürk'ün haklılığı ortaya koymaktadır. Atatürk’e dil uzatmak bütün Türk halkına dil uzatmaktır. Cumhuriyet’i ilan eden, her seferinde seçilerek Cumhurbaşkanlığı makamına oturan, Ortadoğu ve Balkanlara barış getiren Atatürk ile parlamentosunu feshederek, führerliğini ilan eden soykırımcı Adolf Hitler’in isimlerinin aynı cümlede kullanılması dahi büyük bir saygısızlıktır. ADD Genel Yönetim Kurulu ve tüm yurda yayılmış şubeleri olarak Alman televizyonunun çirkin benzetmesini ve provokasyonunu şiddetle kınıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)