Almanya bir günde yumuşadı! Erdoğanın...

Gelecek hafta yapılacak G-20 zirvesi öncesinde iplerin gerildiği Ankara-Berlin hattında bugün farklı bir açıklama geldi. Almanya hükümet sözcüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli bir misafir olduğunu belirterek hoş karşılanacağını söyledi.

Son Dakika 30.06.2017, 14:27
191
Almanya  bir günde yumuşadı! Erdoğanın...

Türkiye, Almanya'da önümüzdeki hafta gerçekleşecek G20 zirvesine kilitlenmiş durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting yapmasına karşı çıkan Berlin yönetimi ile Ankara arasında ipler gerilirken, bugün tansiyonu düşüren bir açıklama geldi.

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli bir misafir olduğunu vurguladı ve zirvede hoş karşılanacağını belirtti.

Alman yayın organı Deutsche Welle, Erdoğan'ın 60'ı polis 250 kişilik bir heyetle zirveye katılacağını bildiriyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'dan gelen açıklamalara "Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımızla buluşmalarına engel olmaya çalışmaları, Avrupa’da hüküm süren çifte standardın göstergesi" sözleriyle tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı metinde ise "Özellikle Avrupa Parlamentosu Başkanlığı yapmış bir kişinin toplanma ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik yaklaşımı, karşı karşıya bulunduğumuz zihniyetin gerçek yüzünü ve başkalarına ders vermeye çalışanların çifte standardını bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu şahsın Cumhurbaşkanımıza yönelik kabul edilemez ifadelerini şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" denildi.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)